Genel 13 HAZİRAN 2011 / 16:00

Bulut altyapısına güven artıyor

Araştırmaya göre işletmeler ölçülebilir yarar sağladıkça bulut uygulamalarına daha çok güveniyor. Başarılı örneklerin artması şart. AMD’nin ‘bulut bilişim’e yönelik tavırları ve yaklaşımlarını inceleyen küresel Bulut Bilişim Araştırması, kurumlar tarafından elle tutulur sonuçlar elde edilmesiyle bu alana duyulan ilgi ve güvenin de arttığını ortaya koydu.

AMD’nin; ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik genelinde kamu sektörü ve özel sektörde bilişim konusundaki karar mercilerinin bulut bilişime yönelik yaklaşımları, tavırları ve benimseme durumlarıyla ilgili araştırması bir bulut bilişim modelini değerlendirirken altyapı ve iş yüklerinin önemini vurguluyor.

Araştırma sonuçlarına göre ‘bulut’ hızla olgunlaşıyor. Katılımcıların yüzde 70’i, uzak sunucularda bulunan uygulamaları, veri depolama için bulut sistemler kullandıklarını ya da bunları değerlendirmekte olduklarını bildirdi.

Bulut uygulamasına geçen kurumların yüzde 60’ının ‘şimdiden yarar görmeye başladığını’ bildirdiği araştırmada ‘bulut’u kullananların yüzde 92’si ise bu modele geçme kararında altyapının önemli rol oynadığını vurguladı.

İnternette milyarlarca dolar var

Bulut benimsendikçe, sistemlerde bulunan verinin değeri de artıyor. İnternette veri bulunduranların yüzde 63’ü bu verinin değerinin 250 bin dolardan fazla olduğunu söyledi. Buna göre yapılan genellemede bulut sistemlerde milyarlarca dolarlık verinin bulunduğu sonucuna varılıyor.

CIO’lar geçişin öncüsü

Örneklerin yarısında, bilişimde bu yeniçağa geçişin öncülüğünü teknolojiden sorumlu başkanlar (CIO), BT başkanları ya da BT direktörleri yapıyor ve bu da teknolojiye büyük önem verildiği anlamına geliyor.

Bulut bilişim kullanmakta olduğunu belirten katılımcıların yüzde 92’si, altyapının bulut uygulamaya geçme kararlarında önemli rol oynadığını belirterek, bulut bilişim müşterilerinin verilerin bulunduğu ve çalıştırıldığı fiziksel sunucularla ilgilenmediği inanışını yıktı.

Özel sektör temsilcileri, bulut uygulamaya en uygun iş yüklerinin sırasıyla e-posta, finans/muhasebe ve web sunuculuğu olduğunu dile getirdi.

En büyük sorun uzman eleman.

Kamu sektörünün bulut bilişimi benimsemesinin önündeki önemli engellerden biri, bu çözümün uygulanması için gerekli BT becerilerine sahip elemanların kadroda bulunmaması. Bu uygulamayı destekleyecek beceriye sahip olmadığını düşünenlerin oranı kamu sektöründe yüzde 43 iken, özel sektörde yüzde 23.

Rapordan bazı bulgular şu şekilde:

Bulut bilişimin uygulanma düzeyi: ABD’deki kurumların yüzde 74’ü, Asya’daki kurumların yüzde 68’i ve Avrupa’dakilerin yüzde 58’i halihazırda bulut bilişim çözümlerini kullanıyor ya da araştırıyor.

Sisteme güven: ABD’deki on kurumdan biri, internette değeri 10 milyon dolardan fazla veri bulundurduğunu söylüyor. Ancak dünya çapında katılımcıların yüzde 63’ü, modelin en büyük risklerinden biri olarak güvenliği görüyor.

Sistemi anlama ve sisteme hazırlık: İnternet tabanlı bilişimi kullananlardan yüzde 75’i bu çözümü uygulamak için gerekli BT kabiliyetine sahipken, sistemi araştırmakta olanlarda bu oran yüzde 39.

Sistem müşterileri: İnternet tabanlı bilişim kullanıcılar hizmetlere ağırlıkla kişisel bilgisayarlar üzerinden erişirken (yüzde 90) bunu akıllı telefonlar (yüzde 56), tabletler (yüzde 37) ve ince istemciler (yüzde 32) ile takip ediyor.

Verilerin bölgeler, sektörler ve kurum büyüklüklerine göre düzenlendiği tam rapor metnine buradan ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : AMD bulut bilişim
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun