Genel 29 TEMMUZ 2010 / 10:32

Bu yazılım sizi geçmişe götürecek

Yeni bir kamera yazılımı baktığınız yerde geçmişi görmenizi sağlıyor.

Yeni bir kamera yazılımı baktığınız yerde geçmişi görmenizi sağlıyor.


Geçmişe doğru bir pencere açmanızı sağlayan Rephotography yöntemine eklenen yeni bir kamera yazılımı ile baktığınız yerde geçmişi görmeniz mümkün olacak.

Rephotography, iki resim arasındaki zaman aralığını göstermek amacıyla kullanılan bir fotoğraflama yöntemi. Yani bir anlamda o alanın “şimdisini ve öncesini” gösteren bir tekrarlama işlemi de diyebiliriz.

Massachusetts Institute of Technology araştırmacıları ise bu yönteme ekledikleri yeni yazılımla süreci biraz daha farklılaştırmış ve otomatikleştirmiş. Araştırmacıların dijital bir kamera içine yerleştirdikleri yazılımla baktığınız sokağın geçmişteki görüntüsüne ulaşmanız mümkün. Yazılım önceden yüklenmiş tarihsel sahneleri kameranın mevcut görüntülediği sahne ile karşılaştırıyor ve buna göre mevcut sahne ve geçmişteki sahnenin en iyi şekilde eşleşmesi için kullanıcıya kameranın pozisyonunu ve yakınlaştırma seviyesini ayarlaması için talimatlar veriyor.

Araştırmacıların şimdilik bir taşınabilir bilgisayar üzerinden çalıştırdıkları yazılımın dijital bir kameraya yerleştirilmesi ile karşılaştıracağınız döneme ait fotoğrafın şimdiki dönemle eşleşmesi için fotoğrafın aynı kareden aynı zoom seviyesi ile alınması gerekiyor. Fotoğrafın farklı bir açıdan alınması halinde oluşabilecek eşleşmeme durumunda ise bu macera hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor.

Bugün yaşadığınız sokakların onlarca yıl öneki halini gösteren yeni yazılım sayesinde geçmişi ve şimdiyi aynı anda yaşamak mümkün olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun