Genel 12 TEMMUZ 2010 / 14:12

Bu yazılım Android geliştiricisi olmanız için var

Google’ın geliştirdiği yeni araçla Android telefon üzerinde uygulama geliştirmek mümkün.

Google’ın geliştirdiği yeni araçla Android telefon üzerinde uygulama geliştirmek mümkün.


Google’ın sunduğu yeni bir yazılım kullanıcıların Android geliştirmesine olanak veriyor. Beta sürümü yayınlanan App Inventor isimli yeni yazılım kullanıcıya basit oyunlardan karmaşık bulmacalara kadar hayal edilebilen her çeşit uygulamayı yaratma şansı veriyor.

GPS konum algılayıcısına erişimi olan yeni yazılım, örneğin kişiye kalabalık bir park alanında aracını bulmasını sağlayacak uygulamalar yaratma şansı veriyor. Yazılımla aynı zamanda aracın kullanıldığı esnada gelen mesajları otomatik olarak yanıtlayan uygulamalar da oluşturulabiliyor.

App Inventor, programlama yeteneği olmayan kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu geliştirilmiş. Diğer bir deyimle yazılımı kullanmak için geliştirici olmanıza gerek yok. Programlama bilgisi gerektirmeyen bu yazılımla uygulamayı tasarlamak tamamen size kalmış.

Google sizin yerinize Android telefon üzerinde yaratacağınız uygulamalar için gereken kodları yaratıyor. Bilgileri saklamak, gereken hareketleri tekrarlamak ve önceden belirlenmiş koşullar altında performans oluşturmak için bloklar yer alıyor.

App Inventor’la geliştirilen uygulamaların yaratıcısına ne gibi avantajlar sağlayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Apple ile yaşanan uygulama rekabetinde Google’ın bu yeni araçla fark yaratacağı kesin gibi duruyor.

Detaylı bilgiyi bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun