Genel 12 ŞUBAT 2009 / 14:02

Bu yakıt hücreleri cep telefonunuz için

Evler ve arabalardan sonra cep telefonları için yakıt hücreleri üretildi.

Evler ve arabalardan sonra cep telefonları için yakıt hücreleri üretildi.


Yakıt hücresi, bir yakıtın (örneğin hidrojen) oksijen ile birleşmesinden doğan kimyasal reaksiyon yoluyla elektrik üreten bir cihaz. Bugüne kadar hep toplu pazar uygulamaları için tasarlanan, elektrik santrallerinde enerji üretip araba ve evlerde kullanılan yakıt hücreleri, artık cep telefonlarına geliyor.


Medis Technologies'in geliştirdiği hücreyi çalıştırırken kullanıcının, iki kimyasalı karıştırması; bunun için de hücreyi sıkması gerekiyor. Sonrasında birimler; kimyasallar yorulana kadar, yani yaklaşık 40 saat çalışıyor. USB girişleri, BlackBerry ve cep telefonları, MP3 çalar ve benzer cihazlar için çeşitli bağlantı seçenekleri ile sunuluyor.


Otomobil üreticilerinin üzerinde çalıştığı yakıt hücreleri, yanıcı bir gaz olan hidrojen ile çalışıyor. Cep telefonları için geliştirilen hücrelerde ise yanıcı ve zehirli olmayan, çalışırken ısı üretmeyen sodyum borhidrür kullanılıyor. Şirket dizüstü bilgisayarları çalıştıracak kadar büyük bir versiyon üretmeyi planlıyor. Bir sonraki hedef ise evler.


Yakın zamanda elektronik mağazalarında satılması planlanan ürün biraz cep yakıyor. Medis yakıt hücrelerinin elektrik fenerli versiyonu 50 dolardan, kablolu ve daha küçük versiyonlar ise 35 dolardan satılıyor. Yedek hücre ise 25 dolar. Şirket bir yıl içinde, yakıt hücrelerinin doldurulabilir yakıt kutusu olan versiyonlarını pazara sunmak için çalışıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun