Genel 25 MART 2010 / 11:44

Bu topun her köşesi akıllı

CTRUS futbol topu dört bir yanındaki algılayıcılar sayesinde her durumu rapor edebiliyor.

CTRUS futbol topu dört bir yanındaki algılayıcılar sayesinde her durumu rapor edebiliyor.


Kısa bir süre sonra dünya kupasını 3 boyutlu izlemeye hazırlandığımız şu zamanlarda, üzeri komple algılayıcılarla donatılmış futbol topu görenleri şaşırtıyor. CTRUS futbol topu tasarımı takviyeli bir elastik yapıya sahip ve diğer toplar gibi hava pompalamayı gerektirmiyor.

Topun bünyesindeki GPS ve RFID sistemleri, her an topun pozisyonunu takip ediyor. Aynı zamanda bu algılayıcılar gol pozisyonunda ya da diğer farklı pozisyonlarda topun farklı renklerde ışıklandırılmasını sağlıyor. Bunların yanında topun kendisi, topun vuruş gücünü ve hedefe ulaşma hızını ölçebiliyor. Topun bünyesindeki kamera da topun hareketini çekiyor. Ancak ne yazık ki bu ilginç top, şimdilik sadece bir tasarımdan ibaret.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun