Genel 13 OCAK 2010 / 10:07

Bu projektörün lambası 7 yıl dayanıyor

Civasız lazer ve LED ışıkla çalışan projeksiyon cihazıyla Casio da projeksiyonunu çevreye odakladı.

Civasız lazer ve LED ışıkla çalışan projeksiyon cihazıyla Casio da projeksiyonunu çevreye odakladı.


Casio, 7 Ocak'ta , çevre dostu ürün konsepti kapsamında yeni geliştirdiği civasız lazer ve LED hibrid ışık kaynağına sahip çevre dostu projeksiyon cihazını duyurdu. Yeni nesil Casio projeksiyon özel ışık kaynağı ile 3 bin ANSI lümene varan parlaklığa ulaşabiliyor ve 20 bin saate yakın kullanım ömrü sunuyor.

Günümüz projeksiyon cihazları , 2000 ANSI lümen ve üzeri ışık gücü sağlayabilmek için civa içeren yüksek basınçlı ampuller kullanıyorlar. Casio uzun çalışmalar sonucunda civa kullanmadan yüksek parlaklıkta ışık üretebilen Lazer, Fosfor ve LED birleşimli hibrid ışık kaynağı geliştirmeyi başardı. Hibrid ışık kaynağının temelinde yüksek lümenli kırmızı LED ve mavi lazer bulunuyor. Yeni Casio projeksiyonlar, mavi lazer ışığını fosfor kullanarak parlak yeşil ışığa çeviriyor ve bu sayede bugüne kadar ancak yüksek basınçlı civalı ampüllerle sağlanabilen, 3 bin lümene varan ışık parlaklığına ulaşabiliyor.

Yeni Casio projeksiyonlarla ampul değiştirme problemi de sorun olmaktan çıkıyor. Lazer ve LED hibrid ışık kaynağı Teknolojisi sayesinde ışık kaynağı kullanım ömrü geleneksel projeksiyon cihazlarına göre 10 kata yakın artırılarak yaklaşık 20.000 Saate çıkarılıyor. Böylece ortalama 8 saatlik günlük kullanımla, ampul değişimine gerek olmadan yaklaşık 7 yıl kullanım ömrü sağlayabiliyor. Yeni ışık kaynağının kazandırdığı başka bir avantaj ise renk üretimini %30 oranında artırması. Bu sayede daha canlı, daha berrak ve daha geçişli renkler elde etmek mümkün oluyor.

Yeni Casio projeksiyon A4 kağıdına denk boyutu, 4,3 santim kalınlığı ve 2,3 kiloluk ağırlığıyla da dikkat çekiyor.

Ürünle ilgili detaylı bilgi dağıtıcı şirket Mobit'in web sitesinde yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun