Genel 18 HAZİRAN 2010 / 08:01

Bu hastane robotlara emanet

İskoçya'daki bir hastanenin günlük işlerini robot "işçiler" yapacak.

İskoçya'daki bir hastanenin günlük işlerini robot "işçiler" yapacak.


İskoçya'da bir hastane robot "işçi" uygulaması ile bir ilke imza attı. Forth Valley Royal Hospital'da görev alacak işçi robotlar ameliyathanelerin temizliğinden, ilaç dağıtım gibi gündelik basit görevlerden sorumlu olacak.

Robotların hastane içinde kendilerine özel ağları olacak ve hastane görevlileri robotlara belli komutları vermek için PDA kullanacak. Robotlar kendileri için önceden tasarlanmış programlar serilerine göre hareket edecek ve yollarını bu şekilde bulacak. Bir dizi lazer ışını kullanan sistemi kullanarak harekete geçecek olan robotlar bu şekilde yönlerini kaybetmeyecekler. Hareket halindeki robotu engelleyecek bir şey çıkarsa mesela bir insan ya da bir kapı gibi, bu sırada sensörler devreye girecek ve robota durması ya da kapıyı açması gerektiğini söyleyecek.

Klinik atıklarının atılmasından, ameliyathanenin hazırlanmasından, ilaç dağıtımı ve buna benzer günlük bir takım işlerden sorumlu olacak olan robotlar insanların yerine geçemeyecek olsa da hastane görevlilerine büyük kolaylık sağlaması bekleniyor. Robotların bozulması ihtimaline karşı hastanede onları mutlaka kontrol edecek olan bir kişi bulunacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun