Genel 03 HAZİRAN 2010 / 11:51

Bu cihaz stresinizi ölçecek

Bilgisayar kullanıcılarının stres ve o anki ruh halini değerlendiren yeni bir cihaz geliştirildi.

Bilgisayar kullanıcılarının stres ve o anki ruh halini değerlendiren yeni bir cihaz geliştirildi.


IDesia şirketi tarafından geliştirilen yeni bir cihaz The BioDynamic Signature teknolojisini kullanarak bilgisayar kullanıcılarının stres seviyesini ölçüyor ve kullanıcının o anki ruh hali neyse ona göre tavsiyelerde bulunuyor.

The BioDynamic Signature teknolojisi kalp atışlarını ölçümleyerek bilgisayar kullanan kişinin ara verip gevşemesi gerektiği zamanı söylüyor. Kullanıcı bilgisayar faresine benzer bu iki sersörü kavrıyor ve bu sensörler kalbin elektriksel aktivitesini dakika ayrıntılarıyla ölçüyor. Bilgisayardaki bağlantılı yazılım ise sonrasında bu ölçümleri kişinin yaş, cinsiyet gibi önceden kaydedilmiş kişisel bilgileri ile birleştiriyor ve buna göre stres ve o anki ruh halini belirliyor.

Bu sensörler ayrıca cep telefonu ve oyun cihazları gibi diğer farklı cihazlara da takılabiliyor. Computex Taipei fuarında sunulan cihazın 2010 yılı dördüncü çeyreğinde piyasaya sunulması planlanıyor; ancak cihazın fiyatı ise henüz bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun