Genel 16 EYLÜL 2010 / 10:07

Bu bir yol değil, binlerce canlının mezarı

Bir yol gibi gözüken bu görüntü aslında binlerce balığın öldüğü bir su yüzeyi.

Bir yol gibi gözüken bu görüntü aslında binlerce balığın öldüğü bir su yüzeyi.


Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde, yol gibi duran bu görüntü aslında Louisiana’da yüzbinlerce ölü balığın, yengecin, vatozların, yılan balıklarının ve hatta bir de ölü bir balinanın bulunduğu bir suyolu.

Meksika Körfezi boyunca yaygın olarak görülen balık ölümleri bu kez Mississippi nehrinin ağzında oluştu. Louisiana hükümet yetkililerinin yerel basınla paylaştığı bu korkunç manzaranın nedeni bu yaz yaşanan BP kaynaklı petrol felaketi olarak gösteriliyor.

Pek çok bilim insanının tahminlerine göre aslında bu tür “ölüm yatakları” ile bundan sonra daha sık karşılaşacağız. Petrol sızıntısının yarattığı mikrop ve bakterilerin sızıntıyla beslenirken aşırı oksijen tüketmesi sebebiyle denizlerdeki canlı çeşitliliğinin azalması kaçınılmaz olarak görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun