BTK 25 ARALIK 2012 / 15:24

BTK: "ITU toplantısında içerik konuşulmadı"

BTK: "ITU toplantısında içerik konuşulmadı"

BTK'dan Dubai Toplantısı'na dair yapılan eleştirilere cevap geldi. İki yıldır kamuoyuyla toplantıya ilişkin görüşmeler yaptığını açıklayan BTK, içerikle ilgili hiçbir hususun konuşulmadığını açıkladı.Bianet'te yer alan habere göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Dubai’deki Dünya Uluslararası Telekomünikasyon Toplantısı’na (WCIT) ilişkin eleştirilere 12 Aralık'ta düzenlediği basın açıklamasıyla yanıt verdi.

BTK katılımcı listesine uzmanları ve sivil toplum örgütlerini katmaması ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin Düzenleme Önergesi’ne karşı tutumu konularında eleştirilmişti.

BTK: İçerikle ilgili boyuta değinilmedi

BTK, açıklamasında, konferansa ilişkin çalışmalara 2012 yılında başladıklarını, kamuoyuna ilişkin görüşlerin alınması için 2011 ve 2012 yıllarında kurumun web sitesi üzerinden duyuru yaptıklarını ve konuya ilişkin sektör ile çok sayıda toplantı yaptıklarını belirtti.

BTK’nin Dubai’deki iki haftalık toplantının sonuç bildirgesi Uluslararası Telekomünikasyon Düzenlemesi’ne (ITR) ilişkin basın açıklaması özetle şöyle:

* Anlaşmanın amaç ve kapsam maddesine, "ITR’ın telekomünikasyonun içerikle ilgili boyutuna” değinmediği hususu eklenmiştir.

* Uluslararası dolaşımda; “hizmet sağlayıcıların ücretlendirme bilgilerini” ücretsiz, şeffaf, güncel ve doğru olarak son kullanıcılara sağlaması yönünde çaba göstermesi taahhüt altına alınmıştır.

* Üye devletlerin “istenmeyen toplu elektronik haberleşmenin önlenmesi ve etkilerinin en aza indirilmesi” yönünde çaba harcamaları ve üye devletlerin bu konuda işbirliğine önem vermeleri kararlaştırılmıştır.

BTK düzenlemenin 2015 yılında yürürlüğe gireceğini açıkladı. 3-14 Aralık 2012'de Dubai'de gerçekleştirilen WCIT'de interneti kimin yöneteceğine dair tartışmalar olmuş, ABD ve AB ülkeleri internetin gayri merkezi yapısını bozacağı gerekçesiyle Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin Düzenlemesi'ni reddetmişti. Dünyada geniş tepki bulan düzenlemeye Türkiye destek vermekle beraber, nihai kararını son ana dek kamuoyuyla paylaşmamaştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun