Genel 15 HAZİRAN 2010 / 08:01

BTK - Google görüşmesi askıda bekliyor

Görüşmeler yapılacak deniyor ama zamanı da belli değil, yapılıp yapılmayacağı da.

Görüşmeler yapılacak deniyor ama zamanı da belli değil, yapılıp yapılmayacağı da.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Google'ın, önümüzdeki hafta içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile görüşmek üzere Türkiye'ye geleceğini geçtiğimiz günlerde Kars'ta gerçekleştirdiği bir açılış töreninde basın mensuplarına duyurmuştu. Yıldırım'ın Google'a muhatap olarak gösterdiği kurum ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu oldu.

Ancak yetkililerden alınan bilgiye göre Google'ı temsilen kimlerin geleceği ve görüşmenin ne zaman yapılacağı henüz netleşmemiş durumda.

Konuyla ilgili gün içinde yeni gelişmeler olursa paylaşmaya devam edeceğiz.

Bakan Yıldırım Kars'taki konuşmalarında şunları söylemişti:

"Burası hukuk devleti, bizim kapımız herkese açık. Konunun muhatapları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'dur. Bizim anlaşma gibi bir şeyimiz yok, pazarlık edecek halimiz de yok. Türk hukukunu tanıyacaksınız, Türkiye'de yerli sürüm yapacaksınız. Yani buradaki adresin belli olacak. Ben seni aradığımda bulmam lazım. Burdan para kazanıyorsan muhakkak buranın kurallarına, usüllerine, hukuksal sistemine, herşeyine razı olacaksın. Hakkını da burada arayacaksın."

"Türkiye'den para kazanacaksın, reklam pazarlama şirketin olacak, bir fatura kesmeyeceksin. Ondan sonra da, ‘İnternete özgürlük' diye, Türkiye'den adamları götüreceksin merkezine. Onları dolaştıracaksın ondan sonra da yazıp çizecek. Böyle şey olmaz. Bu ülkenin haklarını korumak hepimizin görevi. Adamlar reklam alıyor, vergi yok. Fatura kesiyor mu, kesiyor. Nereden kesiyor? İrlanda'dan kesiyor. Ne güzel iş, var mı böyle bir şey? Türkiye'ye geniş bantı kim getirdi? 2003'te karın gurultusu gibi sesle internete girmeye çalışıyorduk. Giremeden düşüyorduk. Şimdi internet otobandı var. Herkes giriyor. Biz internetin karşısında nasıl oluruz?"

"23 ülkeye yerli sürüm yapmışlar. Niye Türkiye'nin yok? Türkiye'ye de yap. ‘Türkiye'de hukuki konularda kurumla, yargıyla iş olunca muhatap olsun. Hukuki işlerine baksın. Bir adam tayin et vergi alışverişlerine baksın. Bunları yap' dediğimiz bu. Diğer ülkelerde yaptın, Türkiye'de de yapacaksın, başka çaresi yok. Almanya ile Brezilya son zamanlarda anlaşma yaptı. Bu anlaşmanın içeriği şu; Bu sitelere Alman yargısının on-line bağlantısı savcılık bir şey tespit ettiğinde hemen ikaz ediyor. 72 saatte kaldırdı, kaldırdı. Kaldırmadı, otomatik olarak kapanıyor. Almanya ile Brezilya'nın böyle yaptırım uyguladığı site sayısı 130'u buldu. Türkiye'de ne kadar sayı? 10 bile değil. Neyin kıyametini koparıyorsunuz? Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun