BTK 07 OCAK 2009 / 10:01

BTK'dan Baz İstasyonu açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Baz İstasyonlarının Şehir Dışına Taşınmaları Konusunda Basında Yer Alan Haberlere İlişkin Açıklama” yayınladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Baz İstasyonlarının Şehir Dışına Taşınmaları Konusunda Basında Yer Alan Haberlere İlişkin Açıklama” yayınladı.


 

 

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde, Ankara Asliye 24 üncü Hukuk Mahkemesi’nin GSM baz istasyonun kaldırılması talebiyle açılan davanın reddine ilişkin kararının Yargıtay 4 üncü Hukuk Dairesi’nce bozulduğu ve baz istasyonlarının meskun mahaller dışına taşınmasının istendiği yönünde bazı basın-yayın kuruluşlarında haberler yer almaktadır.

 

Kurumumuza henüz intikal etmemesi nedeniyle, söz konusu kararın gerekçesi bilinmemekle birlikte, kamuoyunun aydınlatılması amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

Baz istasyonlarının kurulumu, ölçümü ve denetlenmesi; Ulaştırma, Sağlık ve Çevre Bakanlıkları tarafından birlikte hazırlanan ve 12.07.2006 tarih ve 24460 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğe göre yapılmaktadır.

 

Bilindiği üzere GSM, 3.Nesil gibi haberleşme sistemleri hücresel yapıda olup, merkezlerinde baz istasyonu bulunması teknolojisine dayanmaktadır. Bu tür haberleşmelerin kesintisiz sağlanabilmesi için, birbiri arasında hiç bir şekilde kapsama alanı boşluğu bulunmayacak şekilde baz istasyonlarının kurulması zorunludur.

 

Uluslararası alanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Çalışma Örgütü (ILO) tarafından resmen tanınan bağımsız bir araştırma kuruluşu olan “Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komitesi” (ICNIRP) tarafından belirlenen sınır değerler, birçok Avrupa ülkesi ve dünyanın farklı ülkelerinde yaygın kabul gören değerlerdir. Ülkemizde de, baz istasyonlarının ürettiği elektromanyetik alan şiddeti limit değerleri hesaplanırken, bunların ICNIRP’nin belirlediği ve bir çok ülkede uygulanan değerlerden 4 kat daha fazla güvenli değerde olması kararlaştırılmıştır. 

 

Kurumumuzca, Haberleşmenin kalite kriterlerine göre kesintisiz bir şekilde sağlanabilmesi için, nerelere ve kaç adet baz istasyonu kurulacağına karar verilirken, kapsama alanı ve kapasite dikkate alınmaktadır. Daha açık bir ifade ile, kurulacağı yerin düz ya da engebeli olmasına, hareket halindeki kullanıcıların kesintisiz hizmet almasına, bina içi ve bina dışı sinyal gücünün haberleşmeyi sağlayacak düzeyde olmasına ve aynı anda haberleşmek isteyen nüfusun yoğunluğuna göre baz istasyonlarının yerleri belirlenirken, çevredeki elektromanyetik alan şiddetinin belirlenen limitleri aşmasına kesinlikle müsaade edilmemektedir.

 

Ülkemizdeki baz istasyonları kurulmadan önce, Kurumumuzca güvenlik kriterlerine uygunluğu sağlanarak güvenlik sertifikaları verilmekte, kurulduktan sonra da denetimleri yapılarak yine güvenli sınırlar içinde çalıştıkları tespit edilip, belgelendirilmektedir. Ayrıca, vatandaşların istedikleri baz istasyonlarının belirlenen standartlara uygun değerlere sahip olup olmadığının ölçümünü Kurumumuza veya üniversiteler ile bağımsız ölçüm kuruluşlarına yaptırmaları da mümkündür.

 

Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun