Genel 27 OCAK 2010 / 05:28

BThaber Platform katılımcılarıyla buluştu

2010 yılının ilk BThaber Platform etkinliğinde 'Bilgi Güvenliği' konusu etraflıca ele alındı.

2010 yılının ilk BThaber Platform etkinliğinde 'Bilgi Güvenliği' konusu etraflıca ele alındı.


2010 yılı BThaber Platform etkinliklerinin ‘Bilgi Güvenliği' başlıklı ilk etkinliği 26 Ocak'ta İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Platformun açılış konuşmasını İnterpromedya İçerik Merkezi Müdürü Nuray Şuman gerçekleştirdi. Konuşmasında üretim, kamu ve finans sektörlerinin güvenlik alanında hangi konulara yatırım yapacağı konusunda bilgileri paylaşan Şuman, İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu'nun araştırmasına göre 2010'da üretim sektörünün veritabanı güvenliği ve atak önleme sistemlerine, kamu sektörünün de web içerik güvenliğine özellikle odaklanacağını söyledi.

En ufak bir açığınız varsa yüzde 100 tehlikedesiniz

Şuman'ın ardından Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof.Dr. Şeref Sağıroğlu sahnenin konuk oldu. Bilgi güvenliği alanındaki en son gelişmeler ve eğilimler hakkında bilgi veren Sağıroğlu, "Güvenliğiniz en zayıf halkanız kadardır, en ufak bir güvenlik şüphesi bile yüzde 100 güvensiz olduğunuz anlamına gelir" dedi. Sağıroğlu , günümüzdeki başlıca tehditleri kötücül kodlar, eğitimsizlik, insan faktörü ve süreçlerin etkin yönetilememesi olarak sıraladı. Yapılması gerekenlerin ise eğitim, bilinçlendirme, bilgi güvenliği yönetimi sistemlerine yatırım ve sızma testleri olduğunu ifade etti. Sağıroğlu, insan-teknoloji-eğitim bütünlüğünü sağlamanın önemine dikkat çekti.

Botnetler revaçta, hedef kredi kartları

Sağıroğlu'nun ardından platformda söz alan Kasperksy Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe de "Türkiye'de bize bir şey olmaz" mantığının hakim olduğunun altını çizdi. Bu anlayışın güvenlik alanına da yansıdığını söyleyen Göçe, "Kurumsal alanda sistemleri yavaşlatmıyor diye etkinliği düşük ürünler kullanılıyor" dedi. Botnetlerle ulusal çapta saldırılar gerçekleştirilebildiğini ifade eden Göçe, "Kötülerin olduğu tarafta inanılmaz paralar dönüyor. Botnetleri en çok kredi kartı avcıları kullanıyor" dedi.

Panelde bilgi güvenliği tartışıldı

Göçe'nin sunumunun ardından düzenlenen panelde, katılımcılar bilgi güvenliği konusunu etraflıca ele aldılar. BThaber Yazı İşleri Müdürü Fatih Sarı ve BTnet.com.tr Yayın Yöneticisi Levent Daşkıran'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Finansbank / IBTech Güvenlik, Risk ve Denetim Koordinatörü Argun Derviş, Karya Bilişim Danışmanı ve Tetikçi Eğitmen Betül Ertem Yıldız, Adobe Systems Akdeniz Ülkeleri Kurumsal Satış Müdürü Evren Arın, TÜBİTAK UEKAE Müdür Yardımcısı Mert Üneri, Kaspersky Lab Ülke Müdürü Murat Göçe, Microsoft Sunucu ve Yazılım Araçları Grup Müdürü Necip Özyücel, Datateknik BT Güvenlik Danışmanı Ömer Kurtulmuş ve Trend Micro Akdeniz Bölgesi Kurumsal Satış Müdürü Özge Layık katıldı.

Güvenlik konusunda bilinç artırılmalı

Platformda sunumu yapılan başarı hikayelerinin ardından kapanış konuşmasını Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği Başkanı Faruk Kekevi gerçekleştirdi. Dernek hakkında bilgi veren Kekevi, güvenliğin çok boyutlu bir kavram olduğunu belirterek "Güvenlik ihmal edilmeyecek bir konu. İnternete çıktığımız zaman koca bir ağın içerisindeyiz. Ne tür tehditlerle karşılaşacağımız belli değil" dedi. Kekevi, sözlerini şöyle bitirdi: "Sanal dünyada güvenlik kişinin bilincine ve inisiyatifine bağlı. Bunun için bilinci artıracak çalışmalar yapılmalı. Biz STK'ların baskılarıyla güvenlikten bahsedilir hale geldi. Çalışmaların yeterli olmamasına karşın, güvenlikte yol kat edildiğini görüyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun