Genel 04 MART 2009 / 09:28

BThaber Platform'da veri depolama konuşuldu

BThaber Platform etkinlik zincirinin ilkinde ‘Veri Depolama ve Sanallaştırma’ konusu ele alındı.

BThaber Platform etkinlik zincirinin ilkinde ‘Veri Depolama ve Sanallaştırma’ konusu ele alındı.

BThaber Platform’un 2009 yılı ilk etkinliği, Veri Depolama ve Sanallaştırma başlığı altında dün gerçekleştirildi. İTÜ Maslak Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik kapsamında veri depolama sistemleri ve son yılların öne çıkan eğilimi olan sanallaştırma teknolojileri ele alındı. Etkinliğin açılışını yapan İnterpromedya İçerik Merkezi Müdürü Nuray Şuman, veri depolama sistemlerinin kuruluşlara sahip oldukları verileri güvenli şekilde saklama ve istenildiği anda erişme olanağı sunduğuna dikkat çekti.


Etkinliğin ‘Pazardan Yansımalar’ bölümünde bir sunum yapan Gartner Müşteri Yöneticisi Murat Yaşar, pazar eğilimleri hakkında bilgi verdi. 2002 yılına kadar BT hizmetleri bütçelerinin artma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Yaşar, 2002’den itibaren bu bütçelerin düşmeye başladığını kaydetti. Yaşar, “Artan hizmet ve ürün taleplerinin yanı sıra dışkaynak kullanımına rağmen bütçelerin düştiğini gördük. 2008 yılında küresel bazda büyüme yaklaşık yüzde 3,2 oranında. 2009 beklentimiz yüzde 3,6 iken, yaşanan son gelişmeler sonucu yüzde 2,2’ye düştü. Ama BT halen küresel olarak büyüyor” dedi. Dünyada BT sistemlerini en yoğun şekilde sırasıyla finans, medya ve profesyonel hizmet sektörlerinin kullandığını belirten Yaşar, BT’de en çok harcamanın yüzde 60 oranıyla operasyonun sürdürülmesi için harcandığını kaydetti. Verinin artışına işaret eden Yaşar, diğer yandan bu veriyi depolama maliyetlerinin arttığını ifade etti. Kullanıcıların veriye anlık olarak güvenli şekilde erişmek istediklerini ifade eden Yaşar, sanallaştırma konusunda şunları aktardı: “Ağ ve depolama tarafında sanallaştırma konusu çözümlendi. Ama hala sunucu tarafında adımlar atılması gerekiyor. Sanallaştırmanın başlangıçta amaç maliyetleri düşürmekti. Sonra şirketler hızı kazanmak için bu yöntemi kullanmaya başladılar. Gelinen noktada sanallaştırma 3.0 yöntemine geçilmeye başlandı.”


Konuk konuşmacı olarak platforma katılan HP Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Sunucu ve Veri Depolama Yazılımları Direktörü Alfred Steinecker, gelecekte veri merkezlerinin nasıl şekilleneceğine değindi. Günümüzde CEO’ların yüzde 99’unun teknolojiyi şirketlerinin başarılı olması için bir gereklilik olarak gördüklerini belirten Steinecker, bunların sadece yüzde 43’ünün şirketlerinin teknolojiyi iş sonuçları için kullandığına inandığını söyledi. Günümüz veri merkezlerine değinen Steinecker, yüksek maliyetli yapılardan düşük maliyetli, uyarlanabilir ve erişimi kolay yapılara geçildiğini belirtti. Sanallaştırmanın yaygınlaşmasına işaret eden Steinecker, şirketleri bu yapıya yönlendiren nedenlerin başında operasyonel maliyetlerin düşürülmesi, yönetilebilirliğin ve erişilebilirliğin artırılması ile rekabet ortamında avantaj sağlamanın olduğunu kaydetti. Steinecker, sanallaştırma planlarının en yoğun şekilde sunucu tarafında yapıldığını belitti. İkinci sırada depolama ve üçüncü sırada ise istemciler geliyor. Steinecker, şirketlerin sanallaştırmada karşılaştıkları en büyük sorunların başında ise altyapı ve kapasite planlamanın yanı sıra artan iş teknolojileri yönetimi yükü olarak sıraladı.


Etkinliğin ‘BThaber Konuşturuyor, Pazar Tartışıyor’ konulu paneli Fujitsu Siemens Computers Veri Depolama Uzmanı Burak Çetinay, Glasshouse Türkiye Genel Müdürü Emre Pekar, TSKB Sistem Destek ve İletişim Grup Yöneticisi Erkan Misket, EMC Teknoloji Çözümleri Direktörü Erkut Göktan, HP Veri Depolama Grup Müdürü Levend İskit, NetApp Türkiye Sistem Mühendisi Lütfi Yunusoğlu ve Sun Microsystems Veri Depolama Sistemleri Yöneticisi Mertol Özyöney’in katılımıyla gerçekleşti. Oturum katılımcıları veri depolama ve sanallaştırma konularında birikimlerini izleyenlerle paylaştılar. Dünya ve Türkiye veri depolama pazarının ele alındığı oturumda, pazar eğilimleri tartışıldı.


BThaber Platform’un son konuşmasını ise Glasshouse Sanallaştırma Hizmetleri Direktörü Ofer Tal yaptı. Tal konuşmasında, sanallaştırmanın son dönemin moda konularından biri olduğunu anımsatırken yatırımların sadece modaya uymak için yapılmaması gerektiğini, öncelikle ihtiyaç ve hedeflerin iyi belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Tal, “Neyi başarmak istediğini iyi belirleyin, sanallaştırma için adaylarınızı seçin, operasyon prosedürlerini iyi yaratın” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun