Genel 15 NİSAN 2009 / 08:11

BT yönetimi danışmanlığında doğru yaklaşımlar

BT yönetimi danışmanlığı veren noventum'un Kurucusu ve CEO'su Uwe Rotermund: ''Önemli olan doğru yaklaşımı seçip doğru şekilde sürece yayabilmektir'' diyor.

BT yönetimi danışmanlığı veren noventum'un Kurucusu ve CEO'su Uwe Rotermund: ''Önemli olan doğru yaklaşımı seçip doğru şekilde sürece yayabilmektir'' diyor.


Bilişim Teknolojileri sektöründe 15. yılını dolduran Almanya merkezli yönetim danışmanlığı şirketi noventum, son iki yıldır Türkiye'de de uluslararası kurumların projelerinde çalışarak şirketlerin iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Türkiye'de yaklaşık iki yıldır faaliyet gösteren şirketin Kurucusu ve CEO'su Uwe Rotermund, İstanbul'da düzenlenen noventum Day etkinliğinde Gelecek Yönetim danışmanlığı, BT yönetim danışmanlığı konularında katılımcılara bilgi verdi. Gerçekleştirdiğimiz röportajda noventum'un faaliyetleri, Türkiye'deki gelecek planları ve etkinlikleri hakkında konuşan Rotermund, şirketin verdiği danışmanlık hizmetlerini açıkladı.  


Şirket olarak BT yönetimini nasıl tanımlıyorsunuz?BT yönetimi, BT altyapısının profesyonel olarak organize edilmesini anlatıyor. Süreçlerin yönetimi, finansal yönetim, finansal yapıların tanımlanması ve finansal raporlamanın uygulanmasını kapsıyor. Buna ek olarak BT yönetimi, BT proje yönetimi de bu kapsama giriyor. BT organizasyonunu profesyonel olarak organize etmek ve sanayileştirmek için yüzlerce insan gerekiyor. BT yönetimi Türkiye'de hala gelişiyor. Türkiye'de bu çerçeve giderek genişliyor.


Ne tür danışmanlık hizmetleri veriyorsunuz?


Biz bağımsız bir danışmanlık şirketiyiz. Herhangi bir ürün, yazılım ya da donanım satmıyoruz. Şirketlerin BT yönetim uygulamalarını gerçekleştirmesine yardım ediyoruz ve onları gerekli konularda eğitiyoruz. Nasıl yönetecekleri konusunda bilgi veriyoruz. Şirketlerle birlikte hangi yapının onların iş çevresine daha iyi uyacağını tespit ediyoruz. Sonra bu yapıyı uygulamalarını sağlıyoruz. Normalde böyle bir gelişim, BT olgunlaşma süreci yıllar alabilir. Bizim müşterilerimiz, konsepti deneme sürecinden geçmek zorunda kalmadan doğrudan uygulamaya geçebiliyorlar.


Türkiye'de Mercedes ile finansal yönetim alanında çalışıyoruz. Önce birlikte bir konsept ve BT olgunlaşma durumlarını belirliyoruz. Sonra onlara uyan bir model tespit ediyor ve uygulamaya geçiyoruz. Bir yıl kadardır Yapı Kredi Bankası ile çalışıyoruz. BT yönetim ve olgunlaşma süreçlerinde hangi seviyede olduklarını tespit ettikten sonra, onlara uygun bir konsept seçtik. Ve daha sonra uygulamaya geçtik. Önemli olan doğru yaklaşımı seçip doğru şekilde sürece yayabilmek.


Türkiye'de gelecek planlarınızdan biraz bahseder misiniz?


Türkiye'de yaklaşık iki yıldır faaliyet gösteriyoruz. Şu an birlikte çalıştığımız, BT yönetim danışmanlığı hizmeti verdiğimiz 30 şirket var. İş yaklaşımımız, gereği her zaman uluslararası alanlarda çalışıyoruz. Böylece bir yandan şirketlerin lokal bilgisinden, bir yandan da uluslararası deneyimlerden yararlanıyoruz. Uluslararası bilgi tabanında, karşılıklı değişim ve etkileşimi deneyimliyoruz. Türkiye'deki hizmetlerimizi de uluslararası operasyonlarımız paralelinde yönlendireceğiz.


Türkiye'de üzerinde çalışmaya başladığımız yeni bir alan, gelecek yönetimidir. Eğilimleri analiz ediyoruz, şirketlerin ileride karşılaşabileceği zorlukları tespit etmeye çalışlıyoruz. Pazar ihtiyaçlarını inceliyoruz. Ayrıca, geleceğe dönük bakış açısında insan kaynakları büyük önem taşıyor. İnsan kaynakları yönetimine eğilmek , gelecekte daha da önemli hale gelecektir.


Bu etkinlikleriniz gelecek yıllarda da devam edecek mi?


Geçen sene başlayan etkinliğimize ilerleyen yıllarda da devam etmeyi planlıyoruz. Birçok katılımcımız ve tartışma ortamımız oluyor. Bunlardan gerçekten büyük fayda gördük ve katılımcıların da aynı şekilde olumlu geri dönüşleri oldu. Birçok ülkeden ve Türkiye'den 53 BT müdürünün katılımıyla Mayıs ayında Koç Müzesi'nde kültürlerarası bir bilgi teknolojileri semineri gerçekleştirilecek. BT şirketlerinin başlıca zorluklarının ne olduğunu, bu zorluklarla nasıl başa çıkacağımızı tartışacağız. Uluslararası BT sektörüne yeni bakış açıları sunacağız.http://www.noventum.de/


 


 


 


 


 


 


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun