Genel 20 ARALIK 2010 / 14:22

BT yöneticilerini en çok neler korkutuyor?

Kurumlar büyüdükçe BT yöneticilerinin de işi zorlaşıyor.

Kurumlar büyüdükçe BT yöneticilerinin de işi zorlaşıyor.


Check Point, gerçekleştirdiği global güvenlik araştırmasının sonuçlarını duyurdu. Araştırma, genel anlamda kurumlar büyüdükçe BT yöneticilerinin mobil verinin ve karmaşık BT ortamlarının güvenliğini sağlamada daha fazla zorlacağını gösteriyor.

Dünyanın dört bir yanından 220‘den fazla BT güvenliği yöneticisi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, yöneticiler önümüzdeki yıl ağlarına bağlanan kullanıcı sayısında önemli artış olmasını beklerken, yüzde 54’ü özellikle uzak kullanıcı sayısında artış beklediklerini belirtiyor.

Bu artışa bağlı olarak kurumların yüzde 64’ü uzak kullanıcıların artmasıyla hassas verilerin ifşasından endişe duyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i kurum bilgisayarlarını korumak için veri şifreleme kullanmadıklarını, yüzde 87’si de USB veya taşınabilir ortamları şifrelemediklerini belirtiyorlar. Bu durumda da kurum ağına yetkisiz bağlantı tehdidi ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, kurumların yüzde 52’si taşınabilir bilgisayarlarında VPN istemcisi bulunduğunu ve yaklaşık yüzde 20’si önümüzdeki yıl disk, USB gibi depolama cihazlarını şifreli kullanmaya başlayacaklarını belirtiyor. Ayrıca kurumların yüzde 54’ü önümüzdeki iki yıl içerisinde Windows 7’ye geçmeyi planlıyor.

Araştırmanın bir diğer sonucuna göre ise özellikle 500‘den fazla personeli bulunan kurumların, altyapılarının güvenliğini sağlamak için ortalama dokuz farklı üretici ile çalıştıklarını, bunun da güvenlik yönetiminde zorluklara yol açtığını gösteriyor.

Bir düzineden fazla farklı güvenlik çözümünü bir arada kullanan kurumlar ise, genellikle her biri belli bir noktaya odaklı bu çözümler arasında güvenlik delikleri bırakan karmaşık yapılar ile karşı karşıya kalıyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun