Genel 23 EYLÜL 2008 / 17:10

BT sektörü ve iş dünyası Siemens IT Conference’ta buluştu

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’nin İstanbul, Swissotel’de düzenlediği Siemens IT Conference iş dünyasının liderleri ile BT sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri’nin İstanbul, Swissotel’de düzenlediği Siemens IT Conference iş dünyasının liderleri ile BT sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.


Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Ali Rıza Ersoy, 23 Eylül’de gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasında Siemens IT Conference’ı Türkiye’de teknolojinin iş hayatı içinde daha yoğun ve daha verimli kullanılması adına düzenlediklerini vurguladı ve teknolojinin iş hayatının farklı alanlarına doğru şekilde entegre edilebilmesinin herkes için çok önemli olduğuna değindi. Ersoy, “Bazen teknoloji firmaları en yeni teknik olanakların cazibesine kapılıp iş dünyasının gerçek ihtiyaçlarını görmezden gelebiliyor” dedi.


Siemens A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis ise konuşmasında, ‘Yeşil IT’ konusunun önemine dikkat çekerek IT şirketlerinin ve kurumların IT merkezlerinin büyük miktarda enerji tükettiklerini, bunun sonucunda da hem salınan karbondioksitle çevreye zarar verildiğini hem de yüklü elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalındığını belirtti. Hüseyin Gelis, “Günümüzde şirketler ‘Transformational IT’ olarak bilinen çözümlere yöneliyorlar. Yani çevreye daha duyarlı, daha az enerji tüketen, daha az soğutma gerektiren, ömrünü tamamladığında çevreye duyarlı bir şekilde imha edilen veya geri dönüştürülebilir ürünlerin peşindeyiz. Amacımız, BT sektörünün karbon salınımını azaltarak yaşanabilir, sürdürülebilir bir dünya yaratma çabalarına gerekli desteği verebilmek” dedi.


Bilişim Teknolojileri iş dünyasının pusulası


Konferans kapsamında, Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde düzenlenen ‘İş Dünyasının Pusulası IT’ panelinde Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, Akbank Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Özlü, Ülker Grup Yıldız Holding A.Ş. Mali Hizmetler Grup Başkanı M. Atilla Kurama ve Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Strateji Grubu Başkanı Yahya Üzdiyen panelist olarak yer aldı.


Yedi salonda 25’e yakın sunum ve dört panelin gerçekleştirildiği etkinliğin sabah düzenlenen ilk bölümünde, bilişim teknolojisi ve iş dünyasına küresel bir bakışla yaklaşılarak, bilişim sektörünün iş dünyasının ihtiyaçlarına nasıl yanıt verdiği ortaya konuldu. Konferansta ayrıca BT çözüm ve hizmetlerinin dünya üzerindeki gelişimi ve Türkiye’nin bu gelişmelerden nasıl faydalandığı konusu masaya yatırıldı. Öğleden sonraki bölümde ise paralel salonlarda düzenlenen oturumlarda, sektörel bazda başarı öyküleri ve eğilimler ele alındı.


‘Dijital guru’ olarak tanınan The Institute for Global Futures Başkanı, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi eski danışmanı James Canton da Siemens IT Conference’ta ’21. Yüzyıl Lideri: Zorluklar ve Fırsatlar’ başlıklı bir konuşma yaptı. Canton konuşmasında başta 21’inci yüzyıla yön verecek teknolojiler olmak üzere, e-ticaret ve küresel sayısal ekonominin geleceği, geleceğin pazarlarını şekillendirecek tüketici eğilimleri konularına değindi.


Siemens IT Conference etkinliği EMC, Fujitsu Siemens, HP ProCurve, Intel, Oracle, SAP, Sun Microsystems, Sybase ve Yurtiçi Kargo şirketlerinin sponsorluğunda düzenlendi. Basın sponsorları arasında BThaber gazetesinin de bulunduğu konferansın her yıl düzenlenmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun