Genel 18 EYLÜL 2008 / 09:06

BT Rekabet Endeksi'nde yükseldik

Türkiye, 2008 BT Sektörü Rekabet Endeksi’nde 2007'ye göre bir sıra yükselerek 38. sırada yer aldı.

Türkiye, 2008 BT Sektörü Rekabet Endeksi’nde 2007'ye göre bir sıra yükselerek 38. sırada yer aldı.


Avrupa sıralamasında da 2007 yılına göre iki sıra yükselerek 25.sırada yer alan Türkiye en önemli başarısını da özel sektör çalışmalarında gösterdi. Araştırma BSA’nın sponsorluğunda Economist Intelligence Unit (Economist İstihbarat Birimi) tarafından yapılıyor. İkinci yılını dolduran çalışma 66 ülkenin bilişim sektörünü, ülkelerin BT sektörünün rekabetçiliğini destekleme düzeyi bağlamında değerlendiriyor ve inceliyor.


Dünyanın en büyük 20 ekonomisi geçen seneki endekse göre liderlik konumlarını korumalarına karşın, bunların dokuzu sıralamada daha üst sıralara, 11'i ise daha alt sıralara yerleşti. İlk beş sırada yer alan üç ülke Tayvan, İsveç ve Danimarka olarak belirlendi. Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa’nın en yüksek not alan beş ülkesinden üçü İngiltere, İsveç ve Danimarka olarak belirlendi.


BSA Türkiye Sözcüsü, Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay sonuçları şöyle yorumladı: “Bu seneye ait endeks bir ülkenin BT sektöründeki rekabetçilik seviyesinin çok hızlı bir şekilde yükselebileceğini ya da düşebileceğini gözler önüne serdi. Hükümetlerin bilişim teknolojileri aracılığıyla istihdam ve daha kaliteli bir yaşam sunması rekabetçiliği güden altı faktörle doğrudan bağlantılı.’ dedi. BT sektörünü destekleyici bir ortamın yaratılmasında altı faktör Elçim Barkay, Türkiye’nin eğitimli insan altyapısı, sıcak kültürü ve çok hızlı ekonomisi ile iyi bir konumda olduğunu belirtirken daha hızlı büyüyen katma değerli bilişim sektörü oluşturulmasında, en önemlisi ulusal bilişim stratejisi hazırlanmasında hükümetin bu konuya liderlik etmesinin önemini vurguladı. Barkay; yatırımcıyı Türkiye’ye çekebilmenin en önemli kriterlerinden biri olan telif haklarında iyileşmenin aynı zamanda rekabetçi endeksinde de daha iyi bir yere gelinmesini sağlayacağını da belirtti.


Economist Intelligence Unit Global Teknoloji Araştırma Bölümü Direktörü Denis McCauley ise araştırmayla ilgili olarak kanun koyucular ve iş dünyası liderlerinin bilişim sektöründe rekabeti olanaklı kılan tüm etmenleri adreslemek durumunda olduklarını belirtirken güçlü ticari ve kanun altyapıları, geniş yetenek havuzları, inovasyon desteği ve teknolojinin toplumun geniş bir kısmı tarafından kullanıldığı ortamlar olmadan çok az sayıda ülkenin güçlü bilişim teknolojileri altyapısı kurabileceklerinin altını çizdi. Economist Intelligence Unit’e göre BT sektörünü destekleyici bir ortamın yaratılmasında altı faktör birarada rol oynuyor; yetenekli, kalifiye iş gücü yaratmak için insanlara yatırım yapılması; ülke için araştırma ve geliştirme konusunda ciddi yatırımları olan, yenilikçi dostu bir kültür; yüksek kaliteli, rekabetçi geniş bant pazarlarına sahip gelişmiş ve güvenli bir BT altyapısı; fikri mülkiyet haklarını koruyan ve siber suçlara karşı etkili bir yaptırım uygulayan hukuk yapısı; açık, rekabetçi iş ortamı; ve teknolojiyi desteklemek ve pazardaki güçlerin çalışmasına olanak tanımak için doğru dengeyi kurabilen bir hükümet liderliği.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun