Genel 28 ARALIK 2009 / 13:02

BOTAŞ'ın fiber ihalesi Superonline'ın oldu

BOTAŞ'ın "Fiber Optik Altyapısı"nın kiraya verilmesi ihalesini Superonline kazandı.

BOTAŞ'ın "Fiber Optik Altyapısı"nın kiraya verilmesi ihalesini Superonline kazandı.


Superonline, BOTAŞ'ın fiber optik altyapısının kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi 20 milyon 900 bin Avro'luk teklifiyle kazandı. İki ayrı etapta düzenlenen ihaleye katılan Superonline, kapalı zarf açık artırma usulüyle verdiği teklif karşılığında BOTAŞ'ın güzergâhını 15 yıl süreyle kiraladı. Konuya ilişkin sözleşme 24 Aralık 2009 tarihinde Ankara'da BOTAŞ yetkilileri ile Superonline Genel Müdürü Murat Erkan arasında imzalandı.

Ankara'da düzenlenen imza töreninin ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye'nin coğrafi konumu gereği telekomünikasyonda stratejik öneme sahip bir bölgede bulunduğunu belirtti. Erkan, "Superonline olarak yurdun dört bir yanını fiber ağlarla örerek Türkiye'yi küresel iletişim ağının bir kavşak noktası yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımımızla Türkiye'nin en büyük fiberoptik altyapısına sahip alternatif telekom operatörü olarak yüzyıllardır üzerinde bulunduğumuz 'İpek Yolu'nu 'Fiber Yolu' haline getirmek için yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.

İhale ile BOTAŞ'ın SCADA (Supervisory, Control and Data Acquisiton) sistemi için kurduğu altyapının belli bir bölümü Superonline tarafından kullanılacak. SCADA için kurulacak ilave fiber hatların tesisi de Superonline tarafından gerçekleştirilecek. Superonline bu ihaleyle BOTAŞ'ın 11 bin 280 kilometrelik güzergâhını kullanacak. Bu yatırım planıyla, yaklaşık 3 yıl sürecek altyapı kurulumu inşaatında 1000'in üzerinde kişi için istihdam yaratılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun