Genel 29 ARALIK 2009 / 11:09

Borusan Telekom İngiliz damada gitti

Borusan Telekom'u satın alan Vodafone Türkiye, kurumsal iletişim alanında elini güçlendirmeyi hedefliyor.

Borusan Telekom'u satın alan Vodafone Türkiye, kurumsal iletişim alanında elini güçlendirmeyi hedefliyor.


Vodafone, 29 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısıyla 3 bin adet kurumsal müşteriye sahip olan Borusan Telekom'un tüm hisselerini satın almak üzere Borusan Holding ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Vodafone Türkiye, bu satın almayla mobil çözümlerine ek olarak kurumlara bütünleşik iletişim hizmetleri sunmayı ve böylece kurumsal iletişim pazarındaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.Basın toplantısı ve satış sözleşmesi, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Borusan Holding CEO'su Agah Uğur'un katılımıyla gerçekleştirildi. Agah Uğur, Borusan Telekom'un mevcut durumu ve satışın sebepleri hakkında şunları söyledi: "Borusan Telekom, 9 yıldır faaliyette olan ve bu süre zarfında grup içindeki memnuniyet oranımızın çok yüksek olduğu bir şirketti. Mali performansı da oldukça tatmin ediciydi, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yüzde 38'inin stratejik iletişim ortağıydık. Fakat şunu kabul etmek lazım ki işe başladığımızdan beri telekom sektöründe dengeler ve kurallar değişti, mobil ve sabit iletişim bütünleşme eğilimine girdi. Burada biz bir yol ayrımında kaldık: Ya alternatif telekom operatörleri arasında kalıp butik bir oyuncu olarak devam edecektik, ya da işi iletişim hizmetlerini ana iş kolu olarak gören ve uzun vadeli stratejiler üzeine oynayan büyük bir oyuncuya devredecektik. Biz holding olarak bundan böyle enerji, çelik ve lojistiğe odaklanarak devam etmeyi hedefliyoruz. Satış sürecinde karşılıklı anlayış ve güven ortamı içinde hareket ettiğimiz Vodafone Türkiye'nin, ellerimizde büyüyen bu yapı için iyi bir müşteri olduğunu düşünüyorum."Timuray: "Toplam iletişim stratejimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz"Serpil Timuray da Vodafone Türkiye'nin gerçekleştirdiği satın alma konusunda şunları söyledi: "Borusan Telekom'u satın almamız, uzun dönemli yatırımlarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Biz bu satın almayla kurumsal müşterilerimize vaat ettiğimiz toplam iletişim stratejisini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Böylece kurumsal müşterilerimiz hem kurumsal, hem mobil iletişim ihtiyaçlarını Vodafone üzerinden sağlayabilecekler. Borusan Telekom'un 3 bin kurumsal müşterisi var, bunun yanında mevcut fiber altyapısı ve fiber altyapı kurulumu konusunda kazandığı deneyimle de bize büyük bir güç katacak. Bu yeni kazanımla, büyük kurumsal müşterlerimize ve KOBİ'lere çok daha geniş iletişim olanakları sağlayabileceğiz.

---

Satın almaya dair detaylar

---

Anlaşmadaki satış bedeli belli mi?Hayır, bedel prensip gereği açıklanmadı. Fakat Borusan Telekom'un 70 milyon dolar ciroya ve 18 milyon dolar aktif büyüklüğe sahip olduğu biliniyor.Anlaşma ne zamandan itibaren geçerli?Hisselerin yüzde yüzünün devrine dair anlaşma gerçekleşti. Tam devir resmi işlemlerin tamamlanmasından itibaren gerçekleşecek.Borusan Telekom adı değişecek mi?Şirket 1,5 yıl daha Borusan Telekom adıyla devam ettikten sonra Vodafone adını alacak.Borusan Telekom ekibi ne olacak?Serpil Timuray, etkileyici bir performans gösterdiğine inandıkları şirketin icra kurulu dahil 150 kişilik tüm ekibinin Vodafone bünyesine alınacağını açıkladı.Borusan Telekom altyapısı ne durumda? Veri taşımada geçen yıla göre bu yıl büyüme yüzde 100'e yakın, yıllık ses trafiği 1 milyar dakika. Şu an şirketin 250 kilometrelik fiber altyapısı var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun