Genel 16 AĞUSTOS 2011 / 16:55

Bölgesel finans çözümleri konferansında uluslararası işbirliklerine zemin hazırlanacak

Bosna Hersek, Gürcistan, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin bankalarının üst düzey yöneticilerinin kürsüye çıkacağı konferansta, finans ve bankacılık sistemindeki yenilikler ve örnek uygulamalar ele alınacak.Bilişim teknolojilerine en fazla yatırım yapan sektörlerin başında gelen finans, ve bankacılıkta artan yeni finansal model ve çözüm arayışları, Bölgesel Finans Çözümleri Konferansı’nda masaya yatırılacak. Konferans; Avrasya Bölgesi’nin en kapsamlı iş ve teknoloji buluşmalarından biri olan ve bu yıl “Sınırlar Kalkıyor” teması ile 3 - 5 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi ’11” kapsamında gerçekleştirilecek. 5 Ekim’de gün boyu sürecek konferansta, kürsüye çıkacak isimler arasında Bosna Hersek, Gürcistan, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerde yer alan bankaların teknoloji yöneticileri yer alacak.

Bölgedeki finans ve bankacılık sistemleri ve gelecek yatırımlarının konuşulacağı konferans, bölgesel iş birliklerine zemin hazırlayacak. Öte yandan Türkiye özelinde, finans ve bankacılık çözümleriyle bölgeye nasıl örnek olabileceği, sermaye piyasalarındaki yenilikler ve standartlar ele alınacak. Konferans, bölgesel ve ulusal boyutta finans ve bankacılık sektörünün önündeki fırsatları ele alan üç panelin yanı sıra tartışma ve sunumlarla zenginleşecek.

İnterpromedya’nın 2000 yılından bu yana Bilişim Zirvesi adı altında düzenlediği; bu yıl Vodafone’un ana sponsorluğunda “ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi ’11” adı altında Avrasya bölgesine açılan etkinlik, coğrafi, ekonomik ve toplumsal sınırların iş hayatı için engel teşkil etmediği günümüz dünyasından hareketle, “Sınırlar Kalkıyor” ana temasını işleyecek.

Sınırların ötesinde bir ülke: Türkiye

Finans sektörünün, likidite, sermaye yeterliği, risk yönetimi ve kurum içi kontrol sistemleri bakımından güçlü bir konumda olduğu Türkiye, 2001’de yaşanan finansal kriz sonrası, mali ve finansal bir reform sürecinden geçti. Yapılan bu reformlar sayesinde, Türkiye finans sektörü, küresel krizin etkilerini daha az hissetti ve bu süreçten daha az yara aldı. Bankacılık sektörünün de finans sektörü içinde payı oldukça fazladır. Son yıllarda bankalar dışındaki finans kuruluşları hem sayıca arttı, hem de giderek büyüdü. Günümüzde, Türkiye’deki ticari, kalkınma ve yatırım bankalarının öz varlıklarının toplamı 497 milyar doları bulmaktadır. Finansa paralel olarak, en hızlı büyüyen bir pazar da, hiç kuşkusuz, yaşantımızın içinde en büyük yere sahip olan bilişim sektörüdür. Türkiye’deki bilişim sektörünün hacmi 2010 yılında 27,3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Türkiye 2023 yılına kadar bunu 160 milyar dolara ulaştırmayı hedeflemektedir. Sektörde 2011 yılı içerisinde hedeflenen büyüme oranı ise yüzde 4.9’dur.

“Bölgesel Finans Çözümleri Konferansı”nda, tüm bu konular çerçevesinde, finans ve bankacılıkta uluslararası standartlar, bankaların gelecekteki bilişim stratejileri, Türk bankacılık ve sermaye piyasaları sistemindeki yenilikler gibi konular ele alınacak. “Konferansta ayrıca, finans ve bankacılıkta dünya ölçeğinde projeler nasıl üretilebilir? Türkiye finans ve bankacılık çözümleriyle bölgeye örnek olabilir mi?” gibi sorulara da yanıt aranacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun