Genel 06 EKİM 2011 / 10:47

Bölgede bilişimin merkezi Türkiye, dünyayı CeBIT’te buluşturacak

Bilişim üssü Türkiye dünyayı CeBIT’te buluşturacak

Avrasya’nın bilişim ve teknoloji fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, Türksat ana sponsorluğunda 6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12. kez kapılarını açıyor. BTnet.com.tr fuar yerinden bildiriyor. Bu yıl, “Gelecek Bilişim ile Gelecek” ve “Herkes için Bilişim” sloganları ile hayata geçecek olan ve CeBIT Sinerji Zirvesi’ne de ev sahipliği yapacak Fuar, dört gün boyunca dünyanın dört bir yanından konukları ağırlayacak. Bu yıl 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşen fuarın 67 ülkeden ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

“4 Bölüm Konsepti" ile kapılarını aralayacak Fuar, tüm sektörler için yenilikçi çözümleri sergileyecek.

Açılış önemli isimleri ağırlayacak

Bugün saat 11.00’de CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve CeBIT Sinerji Zirvesi’nin açılışı; T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ve 6 bakanın katılımıyla gerçekleşecek.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akıllı Kentler Platformu (AKOS) Başkanı Şekip Karakaya ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz’den oluşan üst düzey protokol ve bakanlardan oluşan heyet, açılış seremonisindeki diğer konuşmacılar olacak.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de aynı gün İstanbul’da düzenlenecek G8 zirvesi sonrasında fuarı ziyaret etmesi bekliyor.

Partner ülke Azerbaycan

Bu dönemde imzalanmış olan anlaşmalar ile gerek vize uygulamalarının kalkması ve gerekse gümrük ve ulaşım kolaylıklarının uygulamaya konulmuş olmasının Türkiye’nin tercih edilen bir ülke konumuna geldiğini belirten Özer, bu bağlamda bu yıl başlatılan partner ülke uygulamasında Azerbaycan’ın 20’yi aşkın şirketle CeBIT Bilişim Eurasia’ya katılım gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Fuarın bu yıl başlaşttığı partner ülke uygulaması kapsamında Fuar, partner ülke olarak Azerbeycan’ı ağırlıyor. Bu kapsamda Azerbaycan, 20’yi aşkın firma ile CeBIT Bilişim Eurasia’ya katılım gerçekleştiriyor.

Fuar, dört bölüm konsepti ile kapılarını aralayacak

16 ülkeden katılımcıların olduğu ve 67 ülkeden ziyaretçi beklendiği Fuar, bu yıl “4 Bölüm Konsepti" ne ev sahipliği yapıyor. “4 Bölüm Konsepti”ni; CeBIT Pro başlığında İş Dünyasına Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Gov başlığında Kamu Sektörüne Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Life başlığı altında Son Kullanıcılar için Bilişim Teknolojileri ve CeBIT Lab başlığı ile ziyaretçiler için İnovatif Bilişim Teknolojileri ve AR&GE oluşturuyor.

Yerel yönetimler ve eğitim teknolojileri ön plana çıkıyor

Fuarın bu yıl özel alanlarından biri de Türkiye’den 500’ü aşkın belediyenin ziyaret etmesi beklenen bin metrekarelik stantda konuşlanan AKOS Projesi olacak. Bu bölümde AKOS’un yedi farklı konsepti uygulamalı olarak sergilenecek.

Fuarın bu yıl ev sahipliği yapacağı ana konulardan bir tanesi de eğitim etknolojileri olacak. En yeni eğitim teknolojileri ve araçları, CeBIT Bilişim Eurasia’da sektördeki firmaların tamamına yakınının katılımcı olduğu, akıllı tahtalardan, dokunmatik oylama sistemlerine, interaktif eğitim yazılımları, tüm sınıfın birbirine entegre olduğu çoklu çalışma ortamlarının yaratılacağı teknolojilerle zirvede yerini alacak.

Türk Telekom Belbil”, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nda belediyelerle buluşacak

Sampaş AŞ, belediyelerin bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının bulut bilişim teknolojisi sayesinde tek merkezden karşılanmasını sağlayan “Türk Telekom Belbil” hizmetini, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nda tanıtacak. Belediyelerin altyapı, yazılım, donanım ve uygulamalara yapacakları yatırımlardan tasarruf etmesini sağlayan ve Sampaş A.Ş. işbirliğiyle geliştirilen “Türk Telekom Belbil”, AKOS Projesi (Akıllı Kentler Otomasyon Sistemleri) kapsamında Türkiye’nin her bölgesinden gelecek belediyelerle buluşacak.

Türk Telekom’un belediyelerin tüm Bilgi Teknolojileri (BT) işletme ve yönetimini üstlendiği yenilikçi Belbil hizmeti sayesinde belediyeler, hizmetlerini profesyonel bir anlayışla sunabilecekler. Türk Telekom Belbil, Türkiye’nin e-devlet yapısının önemli bir halkasını oluştururken, hem belediyelere hem de belediyelerden hizmet alan vatandaşlara değer yaratacak.

İlk günde üç önemli etkinlik

CeBIT Bilişim Eurasia, ilk gününde üç büyük etkinliğe sahne olacak. CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında, ICT sektöründeki mevcut eğilimler “Bilgi Teknolojileri Günü, Mobil Teknoloji, Elektromanyetik Alanlar ve Gelişmeler” ve “Yarının Teknolojisi İnternet" olmak üzere iki önemli başlıkta tartışılacak. Turkcell’in büyük ortağı Telia Sonera Eurasia tarafından düzenlenen ‘Bilgi Toplumu ve Onu Destekleyen Bilişim Teknolojileri’ konferansı açılış gününün konferansları arasında yerini alıyor.

Fuarın Banka Sponsoru olan İş Bankası’nın desteğiyle İstanbul’un finans merkezi olması konusu da yine zirvede ele alınacak. Huawei ise, hem fuar alanında hem de zirve süresince kablosuz internet hizmetini katılımcı ve ziyaretçilere ücretsiz olarak sunacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun