Genel 08 NİSAN 2010 / 13:49

Böcekler suyun tadına varabiliyormuş

Bizim tatsız dediğimiz suyun aslında bir tadı olduğu ve böceklerin bu tadı alabildiği keşfedildi.

Bizim tatsız dediğimiz suyun aslında bir tadı olduğu ve böceklerin bu tadı alabildiği keşfedildi.


Kaliforniya Üniversitesi'nden Peter Cameron adlı hücre biyolojisi uzmanı, ortaya koyduğu çalışmayla insanların tatsız olarak nitelendirdiği suyun aslında bir tadı olduğunu ve bu tadın böcekler tarafından algılanabildiğini keşfetti. Cameron'a göre böceklerde insanlardan farklı olarak suyun tadını almak üzere özelleşmiş nöronlar bulunuyor. Bu nöronları uyaranın ne olduğu ise halen bir sır.

Cameron, araştırması sırasında su verdiği böceklerde PPK28 adını verdiği bir grup nöronun alışılmadık ölçüde hareketlendiğini gözlemlemiş. Suya ek bir madde katıldığında ise nöronların aktivitesinde azalma meydana gelmiş.

Böceklerin bizim fark etmediğimiz başka algıları da olduğu zaten daha önce bilinen bir konuydu. Örneğin bazı böcekler görünür ışık haricinde kızılötesi ve morötesi frekanstaki ışığı algılayarak tepki verebiliyor. Suya verilen bu tepkinin ne anlama geldiği ise şimdilik bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun