Genel 13 OCAK 2010 / 13:02

BMW de elektriği gündeme aldı

BMW, hibrit araçlara yönelik eğilimini yansıtan Concept ActiveE modelini tanıttı.

BMW, hibrit araçlara yönelik eğilimini yansıtan Concept ActiveE modelini tanıttı.


BMW'nin büyük şehir aracı olarak tasarladığı elektrikli konsept otomobili, 2010 Detroit Oto Show'da sergilenmeye başladı. BMW Concept ActiveE, BMW'nin hibrid araçlara yönelik eğilimini yansıtan ilk otomobili ve şirketin bu amaç doğrultusunda geliştirilecek olan elektrikli otomobiller için de bir test niteliği taşıyor.

BMW, şimdilerde Minis, MiniE araçlarının test sürüşünü gerçekleştiriyor. BMW'nin bir sonraki test aracı ise Concept ActiveE olacak.

BMW bu araçta arka aks üzerine elektrikli bir motor yerleştirmiş ve lityum-iyon pili biri motorun yanında, diğeri kaportanın altında olmak üzere iki bileşene ayrılmış. Böylece BMW'nin sürüş ruhunu oluşturan 50:50 ağırlık dağılımı dengeli bir biçimde korunmuş.

BMW'nin verdiği bilgilere göre, bugünkü teknolojiyle araç dört buçuk saat süren şarj sonucunda yaklaşık 160 km kadar yol alabiliyor. Ayrıca 8.5 saniyede saatte 96 km hıza ulaşabiliyor.

Araç, Tesla Roadster'a benzer biçimde tasarlanmış. Bu sistemde, şehir içi alanlarda sürtünme frenleri nadiren kullanılıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun