Genel 31 EKİM 2008 / 10:32

Blu-ray fiyatları düştükçe düşüyor

Elektronik üreticileri ve perakende zincirleri DVD'leri tahtından indirmek ve tüketicileri Blu-Ray alımına teşvik etmek için yeni yollar peşinde.

Elektronik üreticileri ve perakende zincirleri DVD'leri tahtından indirmek ve tüketicileri Blu-Ray alımına teşvik etmek için yeni yollar peşinde.


Amerika'da elektronik üreticileri ve perakende zincirleri baktılar ki DVD oynatıcılar popülerliğini yitirmiyor, Blu-ray oynatıcıların fiyatlarını düşürüyor da düşürüyorlar. Yüksek çözünürlüklü film formatı sunan Blu-ray oynatıcılaın orta halli bir modeli 230 doların altında bir fiyata satın alınabiliyor. Wal-Mart, Best Buy gibi büyük mağazalarda da bu fiyata satılıyor. Uzmanlar Amerika’da Şükran Günü sonrası bol bol alışveriş yapılan Kara Cuma’da, yıl başında 400 dolardan satılan Blu-Ray’lerin 150 dolardan satılacağını tahmin ediyor. 


Best Buy mağazası tüketici elektroniği başkanı satışların indirimlerle birlikte arttığını, ancak tüketicilerin bu teknolojinin faydalarını hala tam anlamadığını söylüyor. Şu an Amerika’da bulunan tahmini 6,5 milyon Blu-Ray cihazını film oynatıcılardansa Sony Playstation 3 oyun konsolları oluşturuyor. PlayStation 3 Blu-ray disk oynatabilse de araştırmalar oyun severlerin pek de Blu-ray filmi almadığını gösteriyor.


Blu-ray filmler, DVD'lerin 480 satır çözünürlüğüne karşılık 1080 satır çözünürlükte görüntüler sunuyor. Buna rağmen, satılan film disklerinin sadece yüzde 4’ünü Blu-Ray’ler oluşturuyor. Bir çok tüketici bilindikten vazgeçmeyip tekrar ve tekrar DVD’ye yöneliyor.  Doğrusu, 100 dolar civarı fiyatla satılan bir DVD oynatıcı bile, çözünürlük yükseltici işlemcileri sayesinde Blu-ray’den ayırt edilmesi zor bir görüntü kalitesi sunabiliyor. Bu durumda tüketicilere hak vermemek elde değil. Büyük mağaza zincirleri,  yüksek çözünürlükte (HD) televizyon alan tüketicilerin talebi dahilinde Blu-ray satışlarını arttırmayı öngörüyor.