Genel 28 OCAK 2011 / 08:42

Blackberry Hindistan'a dedi ki: "Biz o dediğiniz şeyi yapamayacağız"

Blackberry'den Hindistan'a: "O iş biraz zor"

Hindistan'ın şifrelenmiş e-postaların Blackberry sunucularından geçmemesi konusunda yaptığı talebe RIM'den "Kusura bakmayın ama olduramıyoruz" cevabı geldi.

Geçtiğimiz dönemde terörist saldırılardan ve yerel şiddet olaylarından çok çeken ve bu nedenle yeni kuralları uygulamaya alan Hindistan'ın, şifrelenmiş Blackberry mesajlarını kontrol altına alabilmek için RIM'e koyduğu koşul şirket tarafından "Mümkün değil" şeklinde cevaplandırıldı.Mevcut koşullarda Blackberry iletişim ağı, mesajların şifrelenerek RIM sunucuları üzerinden Hindistan'da bulunan Blackberry cihazlarına iletilmesine izin veriyor. Hindistan ise bu mesajların içeriğini denetleyemediğini, yeni ulusal kanunlar gereği bu denetimin kendisinde olmasını şart koştuğunu ve RIM cihazlarının da buna uyum sağlaması gerektiğini belirtiyor.RIM ise bunun kendileri için kontrol dışı bir durum olduğu, çünkü mesajları şifreleyenlerin kendileri olmadığı konusunda ısrarlı. Hindistan, buna karşılık RIM'i cihazları kullanıma kapatmakla tehdit ediyor. RIM ise milyonlarca kullanıcısının olduğu bir pazarda böyle bir kararın yükünü sırtlanmak istemiyor.Diğer yandan bir süredir sürüp giden bu tartışmalar nedeniyle Hindistan'da Blackberry kullanım oranının düşmeye başlaması da dikkate değer bir konu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun