Genel 30 TEMMUZ 2010 / 11:46

Blackberry Hindistan’da yasaklanma tehlikesi yaşıyor

Telefonla ilgili güvenlik sorunları olduğunu belirten hükümet, sorunun bir an evvel çözülmesini istiyor.

Telefonla ilgili güvenlik sorunları olduğunu belirten hükümet, sorunun bir an evvel çözülmesini istiyor.


Hindistan hükümeti, Blackberry’ye yönelik güvenlik endişelerini çözemezse şirketin Blackberry ürününün ülkede yasaklanacağını açıkladı. Hindistan’ın yaptığı bu açıklama, Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin Blackberry telefonlarının güvenlik riski taşıdığını ve bu nedenle kötü niyetle kullanılabileceğini iddia etmesinden hemen sonra geldi.

Teröristlerin uluslararası iletişim sağlamak için Blackberry servislerinden faydalanabileceğini düşünen hükümetin bu konuda bazı korkuları olduğu açık. Alınan haberlere göre, önceden Hindistan güvenlik birimlerinin e-posta trafiğini izlemesi için RIM’e bir Proxy sunucusu kurmasını talep etmişti. Bu iddiayı reddeden RIM, karşılık olarak hem tüketicinin hem de hükümetin ihtiyaçlarını karşılayacak güvenli ürünler sunacağını bildirdi.

Hindistan hükümet kaynakları yetkililerin Ağustos ortası gibi bu sorunu çözmeyi amaçladıklarını bildirdi. Hindistan’daki pazar birinciliğini yabana atmayan RIM’in bu durum karşındaki tutumunun ne olacağı merak konusu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun