Genel 30 KASIM 2010 / 11:49

BlackBerry empatik tasarım işine girerse...

Acaba neye benzer? Düşünmüşler taşınmışlar, ortaya bu konsept çıkmış.

Acaba neye benzer? Düşünmüşler taşınmışlar, ortaya bu konsept çıkmış.


BlackBerry'nin üreticisi RIM'in (ed: neden şirketin adını da blackberry koymayıp bizi uğraştırıyorlar her seferinde) desteklediği bir tasarım yarışmasının ardından, katılımcılardan biri Empathy adlı ilginç bir tasarım sergiledi. Tasarımın özelliği, adı üzerinde empatiye dayalı olması. Diğer bir deyimle telefon, sizin veya görüştüğünüz kişinin duygularını hissederek karşı tarafa yansıtabileceği iddiasında.

Telefonun bunu nasıl yapacağı belli değil, ama bu yükün önemli bir bölümünü başparmağa takılı olan şeffaf yüzük halledecek gibi görünüyor. Bu yüzük büyük ihtimalle vücut sıcaklığı, kalp atışı gibi parametreleri toplayarak gerçekleştirdiğiniz görüşme veya karşı tarafta sesini duyduğunuz kişi hakkındaki hislerinizi tahmin etme görevini üstlenecek.

Görünüm olarak dev bir dokunmatik ekrandan ibaret olan tasarımın arkasını çevirdiğinizde ise elmas üstüne inci dizilmiş gibi bir klavyeyle karşılaşıyorsunuz.

Tabii bu fikrin tamamen kavramsal olduğunu ve muhtemelen asla hayata geçmeyeceğini de not düşmekte fayda var. Zaten bizim tavsiyemiz de BlackBerry'nin 9000 Bold serisinden itibaren başlattığı ve en son 9700 serisine yansıttığı tasarım anlayışını devam ettirmesi yönünde (ed: evet, bizce Torch da asla üretilmemeliydi).

Sizi Empathy ile başbaşa bırakalım...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun