Genel 21 KASIM 2009 / 07:23

BlackBerry CEO'ları değişime ayak uyduracak mı?

Reuters kaynaklı habere göre RIM hisseleri geçen eylül ayından beri yaklaşık %30 düştü.

Reuters kaynaklı habere göre RIM hisseleri geçen eylül ayından beri yaklaşık %30 düştü.


Akıllı telefon satışlarında yaşanan patlama pazarı sarsmaya devam ediyor; ancak Research In Motion'ın üst düzey yöneticileri, Blackberry'nin, Apple iPhone ve diğer rakiplerle şiddetli bir savaşta olduğunu söylüyor.

RIM hisseleri geçen eylül ayından beri yaklaşık %30 düştü. Onların endişesi ise Kuzey Amerika'nın akıllı telefon etiketli satışlarında Blackberry'nin hakimiyetini sarsacak olan Nokia ve Apple gibi markalardan gelecek olan yeni akıllı telefon istilası.

Bir röportajda RIM eş başkan yöneticileri şirketin geçmişte benzer badireler atlattığını ve pazarda belirsizlik yaratan rakiplerle başa çıkabileceğini dile getirdi.

Pazarın hızla büyümesi kurumsal ve perakende pazarlar arasındaki duvarları yıkıyor çünkü akıllı telefonlar asıl kazanç olarak kabul görüyor. Bu büyüme RIM'i tüketici zevkleri ve trendlerine karşı duyarlı olmaya zorluyor. Şirket cihazlarını çokluortam özellikleri ve perakende kullanıcılarına hitap eden yazılımlar ile donattı. Ayrıca iPhone'a cevaben BlackBerry Storm modelini tanıttı.

Dünya akıllı telefonlara beklenenden daha hızlı yöneldi ve bu hız, Kuzey Amerika'da kurumsal pazara hakim olan ve hisseleri düşen RIM için bir tehdit olarak görülüyor, şimdilik.