Genel 19 ARALIK 2008 / 08:38

BlackBerry Bold Güney Kore ambargosunu kırıyor

Güney Kore'nin yabancı akıllı telefonlara getirdiği kısıtlamalar kalkmak üzere. BlackBerry Bold için anlaşma yapıldı bile.

Güney Kore'nin yabancı akıllı telefonlara getirdiği kısıtlamalar kalkmak üzere. BlackBerry Bold için anlaşma yapıldı bile.


BlackBerry'nin üreticisi Research in Motion ve Güney Koreli operatör SK Telecom, BlackBerry Bold akıllı telefonlar için müşterek servis başlatacaklarını duyurdu. Servis Güney Kore’de ülkenin en büyük kablosuz ağında faaliyet gösterecek.

BlackBerry ve diğer yabancı markalı akıllı telefonların kullanımı, mobil cihazların Kore’nin kablosuz internet platformuna özel bir yazılım taşımasını gerektiren kural ile engelleniyordu. Bu duruma geçtiğimiz aylarda karşı çıkılmıştı. Böylece BlackBerry’nin geliş yolu açılmıştı.


Kore İletişim Komisyonu kuralın 1 Nisan sonrası kaldırılacağını geçen hafta yaptığı açıklamayla duyurdu. Böylece yabancı telefon üreticileri telefonlarını modifiye etmek için ekstra ücret ödemek zorunda kalmayacak. Servis sadece ortak müşteriler tarafından kullanılabilecek. Güney Kore’de şu an BlackBerry kullanmak imkansız değil. Ülkedeki bazı yabancı işyerleri Hong Kong’daki operatörlerden hizmet alıyor.  Bu sayede çalışanlar dolaşım özelliği sayesinde Güney Kore’de BlackBerry kullanabiliyor.