Genel 29 EYLÜL 2009 / 05:46

Biz de bir gün plastik şişeye elveda diyebilecek miyiz?

Avustralya'da bir kasaba dünyada bir ilk gerçekleştirerek plastik şişeyi yasakladı.

Avustralya'da bir kasaba dünyada bir ilk gerçekleştirerek plastik şişeyi yasakladı.


 

Plastik şişeye yönelik ilk kez böyle bir yasak gerçekleşiyor dünyada. Avustralya'nın Bundanoon adlı kırsal bir kasabasında, Cumartesi günü bütün raflardan plastik şişeler kaldırıldı ve onun yerine doldurulabilir, tekrar kullanılabilen daha sağlıklı şişeler kullanılmaya başlandı.

Bu küçük kasabada açılan binlerce çeşme ile dükkan sahipleri son kalan plastik şişeleri sonunda raflardan kaldırdı ve plastik şişeler yeniden kullanılabilen, sağlıklı şişelerle yer değiştirdi. İnsanlar bu şişelerle sularını, kasabadaki çeşmelerden, marketlerin içindeki fıskiyelerden ya da su istasyonlarından doldurabilecekler artık.

Kasaba Temmuz'da bu yasağı gerçekleştirmek için bir oıylama yaptı ve yürütülen bilinçli bir kampanya ile insanlar plastik şişenin zararları konusunda bilgilendirildiler. Sonuçta şişelerin kaldırılması yönünde oy kullanan 2 bin kişilik kasabanın attığı bu önemli adımın tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz.

Yalnız 2000 nüfuslu bir kasabada bir çok noktayı çeşmeler ile donatmanın görece olarak daha kolay olduğunu da unutmamak lazım. Sonuçta büyük şehirlerde bu tip bir geçişi yapabilmek için çok daha meşakkatli bir süreci çok daha detaylı bir şekilde tasarlamak gerekiyor. Tabii su endüstrisinin bu duruma nasıl tepki vereceği de henüz bir muamma...

Yine de önce çevre, önce insan sağlığı, sonra ekonomi... Umarız herkes Bundanoon'un adını öğrenir.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun