Genel 28 EYLÜL 2010 / 14:58

Birleşik İletişim kamuda tasarrufu hedefliyor

Birleşik İletişim teknolojileri iş ortamındaki farklı iletişim araçlarının verimli kullanımına olanak tanıyor.

Birleşik İletişim teknolojileri iş ortamındaki farklı iletişim araçlarının verimli kullanımına olanak tanıyor.


Teknolojik gelişmelerin günümüz iş dünyasında e-posta, cep telefonu, sosyal ağlar, hızlı mesajlaşma ve video konferans gibi çok sayıda yeni iletişim kanalından yararlanma ihtiyacını beraberinde getiriyor. Bununla birlikte kurumların bu gelişen yeni teknolojileri ve yeni iletişim kanallarını kullanma şekilleri de değişiyor.

2007 yılında hayata geçirdiği Birleşik İletişim Çözümü ile kullanıcılarına tasarruf ve verimliliği sağlamayı hedefleyen Microsoft ve ofis ve çağrı merkezi kulaklıkları ile Birleşik İletişim'e uyum sağlayabilen ürünler sunan Jabra Ankara'da kamuya bu alandaki çalışmalarını anlattı.

Konumdan bağımsız olma ve tasarruf öncelikli hedef

İş ortamındaki bu hızlı dönüşüm nedeniyle insanlar daha fazla iletişim türünü yönetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade eden Microsoft Türkiye Satış Çözümleri Uzmanı Tuğbay Aşkın, Microsoft'un Birleşik İletişim yapısı ile hedefinin tek bir platformdan iletişim cihazlarına ve kanallarına lokasyon bağımsız olarak erişebilmesi olduğunu söyledi. Aşkın, "Bunu yaparken de hem erişilebilir hem de erişebilir olması gerekiyor. Aynı zamanda son kullanıcının maliyetlerini düşürmeyi de hedefliyoruz. Baktığımızda büyük organizasyonlarda en büyük harcamalar seyahat ve iletişimde gerçekleşiyor" dedi.

Forrester'ın yaptığı bir araştırmaya göre Birleşik İletişim'e yapılan yatırımların geri dönüşünün iki ay içinde alınmaya başladığını, 3 yıl içinde kurumlara yatırımlarının yüzde 500 geri dönüşü olduğunu kaydeden Aşkın, Microsoft'un da kendi bünyesinde Birleşik İletişim'e geçerek 1 yıl içinde yatırımını yüzde 240 oranında geri kazandığını anlattı.

Kamuda Birleşik İletişim'in çok ilgi gördüğünü söyleyen Aşkın, Birleşik İletişim ile 81 ilde yayılmış olan ve dağınık yapıda çalışan kamu kurumları için iletişimi kolaylaştırırken iletişim maliyetlerini düşürecektir. Bu çözümün adaptasyonun da çok kısa sürede sağlanabileceğini ve birlikte çalışabilirlik için önemli bir katkı sağlayabileceğini belirtti.

128 bit şifreleme ile güvenlik

Birleşik İletişim çözümünde 128 bit şifreleme ile iletişimin sağlandığına dikkat çeken Aşkın, NATO tarafından da çözümün incelendiğini aktardı. Aşkın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu çözüm IP üzerinden geçen her türlü ses, yazı ve video iletişiminde 128 bitlik şifreleme metodolojisi kullanılıyor. Bu güvenlik seviyesi, iletişimi hem güvenli hem de kayıtlı hale getiriyor."

Birleşik İletişim pazarı büyüyecek

Jabra Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Hanny Hana, kullanıcıların ergonomi, eller serbest çalışma, mobilite, yazılım tabanlı telefon görüşmesi yapma gibi ihtiyaçları nedeniyle Birleşik İletişim'in kurumlar için her geçen gün daha da vazgeçilmez bir araç haline geldiğini kaydetti.

Hana, 2006 yılından itibaren Microsoft ile işbirliklerinin devam ettiğini ve 14 farklı Microsoft sertifikalı kulaklık modelini kurumların hizmetine sunduklarını kaydetti. Hanna, bugün Microsoft'un kendi operasyonu içindeki Office Communicator uygulamalarında da 100 binin üzerinde Jabra kulaklık kullanıldığını hatırlatarak Birleşik İletişim pazarının genişlemesi için Microsoft ile yazılım tarafında da işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Yeni ürün Eylül'de Türkiye'de

Birleşik İletişim için özel olarak hazırlanan "Speaker 410 OC" ürünlerinin henüz Avrupa'da da duyurulmadığını ve Türkiye'de de Eylül ayında sunulacağını açıklayan Hana, ürünün tek bir tuşla Office Communicator uygulamalarına ulaşabildiğini ve tek tuşla, tek cihaz üzerinden iletişim seçeneklerinin belirlenip ilgili kişilerle konferans ve tekli görüşmelerin yapılabileceğini aktardı.

Bu haber BThaber gazetesinin 783. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun