Genel 25 KASIM 2010 / 08:21

Birçok şirkette dizüstü bilgisayarlar şifrelenmiyor

O verileri hele bir çaldırın da aklınız başınıza gelsin.

O verileri hele bir çaldırın da aklınız başınıza gelsin.


Kaybolan dizüstü bilgisayarlar, içinde bilgiyle satılan sabit diskler ve düşürülen USB bellekler eşliğinde bilginin istenmeyen ellere düşmesine dair çıkan onca habere rağmen, çoğu şirketin güvenliğin en temel aşamalarından biri olan dizüstü bilgisayarların şifrelenmesi işine bile önem vermedikleri ortaya çıktı. Check Point'in İngiltere'deki 130 BT yöneticisi üzerinde yaptığı araştırma, şirketlerin sadece yüzde 40'ının dizüstü bilgisayarlarını şifrelediğini ortaya koydu.

Üstelik toplam bilgisayarların yüzde 68'i şirkete VPN üzerinden erişime hazır durumda. Bu da VPN erişimi olan bilgisayarların önemli bir kısmının VPN erişim noktasına zahmetsizce ulaşıma izin verebileceği anlamına geliyor.

Yine de bu oranın geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen benzer araştırmalara göre bir yükselişe işaret ettiğine de dikkat çekiliyor. Check Point'e göre şirketlerin bu konuda hızlı adım atmamasının en büyük sebebi veri şifrelemeyi karmaşık, zahmetli ve anlaşılması zor bir işlem olarak görmeleri.

Şifrelemenin düzgün yapılmaması durumunda kendi verilerinize bile erişim sağlayamaycak duruma düşme riskini de hesaba katarsanız, aslında böyle düşünmekte pek de haksız sayılmazlar.