Genel 22 TEMMUZ 2010 / 07:04

Bir web sitesi nasıl eskir?

Daha.net, bir web sitesinin eskidiğini gösteren 6 işareti açıkladı.

Daha.net, bir web sitesinin eskidiğini gösteren 6 işareti açıkladı.


daha.net, web sitesinin eskiyip eskimediğini anlamak isteyenlere yol gösteriyor.

daha.net’in belirlediği 6 işaret, özellikle çevrimiçi müşterilerini kaçırmak istemeyen şirketler için önemli olabilir. Belirlenen 6 ipucu ise şöyle sıralanıyor:

1. Splash sayfanız varsa yok edin

Acelesi olan müşterilerin açılış sayfasının yüklenmesi için geçen sürede kaçabileceğini belirten daha.net, birçok modern web sitesinin bu yaklaşımı tamamen terk ettiğine dikkat çekiyor. Eğer varsa şirketlere ve bireylere Splash sayfasından hemen kurtulmalarını öneriyor.

2. Tüm haklarınız geçmişte saklı

Genel olarak bir web sitesinin eski olduğunu en bariz biçimde ortaya koyan yerin en altta yer alan “Copyright” bölümü olduğunu ifade eden daha.net, bu alanda “Tüm hakları saklıdır, 2009″ yazdığı takdirde kullanıcıların söz konusu sitenin yenilenmediğini düşüneceğini ve dolayısıyla güven kaybı yaşanacağının altını çiziyor.

3. Tutarlılık

Şirketler zaman zaman işlerini büyütüp küçültebiliyor. Ancak bu süreçte web sitesinin de değişikliklere uyması gerekiyor. Dolayısıyla şirketlerin artık sunmadığı hizmetlere web sitesinde yer vermeleri ya da sunulan hizmetlerin web sitesinde belirtilmemesi güvenilirliği zedeliyor.

4. Eski ve hatalı SEO tekniklerinin kullanımı

daha.net, bir web sitesinin kodlarına bakıldığında resimlerin arkasına gizlenmiş veya sayfanın en altına arka plan rengi ile aynı renkte yazılmış metinler olduğu takdirde o sitenin gerçekten eskimiş olduğunu vurguluyor. Üstelik bunun söz konusu web sitesinin arama motorlarından atılmasına ve dolayısıyla şirketin en büyük satış kanallarından birini kaybetmesine yol açabileceğine de dikkat çekiyor.

5. Tarayıcı uyumsuzlukları

Eskiden bir web sitesinin sadece Internet Explorer’da düzgün görünmesi yeterliyken bugün artık Firefox, Safari, Opera ve Chrome gibi çok güçlü rakip tarayıcıların bulunduğunu belirten daha.net, sitelerin de bu tarayıcıları düşünerek geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Aksi halde sitelerin söz konusu tarayıcılarda yanlış veya bozuk görünebileceğinin altını çizen daha.net, mobil tarayıcıların da hesaba katılması gerektiğini vurguluyor.

6.  Tasarımı yenileyin

Web tasarımlarının da moda tasarımları gibi akımları olduğundan hareketle daha.net, bir web sitesinin bu akımların dışında kaldığı takdirde eski görüneceğini belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun