Genel 08 EKİM 2008 / 07:48

"Bir teknoloji mağazasında bütün paramı harcayabilirim"

Türk dans müziğinin yeni yıldızı Bedük tam bir teknoloji hastası. Bedük hem müziğinde hem de günlük hayatında teknolojiyi bir olmazsa olmaz olarak görüyor.

Türk dans müziğinin yeni yıldızı Bedük tam bir teknoloji hastası. Bedük hem müziğinde hem de günlük hayatında teknolojiyi bir olmazsa olmaz olarak görüyor.


Bedük, son dönemde Türkiye’de elektronik müzik dünyasında en popüler birkaç isimden biri. Özellikle Audiology Records’tan yayınladığı ikinci stüdyo albümü “Bedük- Even Better” ile geniş bir hayran kitlesi edinen (hatta hayranları gelecek yıl Eurovision Şarkı Yarışması’na Bedük katılsın diye kampanya bile yürütüyorlar) Bedük, Avrupa’nın en iyi seslerinin yarıştığı MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil etmişti. Serhat Bedük ile teknoloji üstüne keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Müzik eserlerinizi oluştururken teknolojiyi ne şekilde kullanıyorsunuz? Hangi müzik programlarını kullanıyorsunuz?


Yaptığım işlerde teknolojiyi oldukça fazla kullanıyorum. Stüdyomda Macintosh G5 kullanıyorum. Program olarak değişik programları beraber kullanmayı tercih ediyorum. Ana kayıt ve düzenleme programım Logic 8, bunun dışında Ableton Live 6 ve Reason’dan da yararlanıyorum. Zaman zaman özellikle vokal kayıtlarında Pro Tools kullanıyorum. Genelec 8040 ve Event TR5 referans monitorleri, AKG ve Studio Projects Condenser, Shure SM57 ve Shure SM87b mikrofonları, zaman zaman Digi Design Digi002 rack, ama her zaman Apogee Duet ses kartları, Meinl perküsyonları, Fender Strat elektro gitar, Yamaha ve Washburn akustik gitar, Yamaha bas gitar, Waves Renaissance efekt plug in’leri gibi bir ton plug-in kullanıyorum.


Sizinki aşağı yukarı bir ev stüdyo da sanırım zaten, nasıl bakıyorsunuz bu kavrama?


Evet, gerçekten de aşağı yukarı bir ev stüdyo benimki zaten. Kayıt ve miks odaları birbirinden ayrılmış, ekipman olarak tamamen profesyonel ve tam yalıtımlı bir stüdyo ama evimin alt katında bu stüdyo o yüzden buna bir ev stüdyo gözüyle bakabiliriz aslında. Bunun dışında gerçekten bir ev stüdyosu olayına tamamen sıcak bakıyorum. Sonuçta hepimiz bu yollara evimizin bir odasını hatta yatak odamızı küçüklükten itibaren değiştirmeye çalışarak, daha iyi kaydı nasıl alabiliriz, bunları araştırarak, odamıza ekipman alarak ve deneyerek girdik. Ve bunlar bir süre sonra profesyonel müzik ve kayıt hayatıma oldukça fazla artısı oldu. Bu yüzdendir ki müzik yapmak isteyen herkese önerim, müzik yapabildikleri her yerde ve her zaman bunu yapmaları.


Sizin de bir Myspace sayfanız var, Myspace’e genel olarak nasıl bakıyorsunuz, siz oradan başka müzisyenleri takip ediyor musunuz?


Myspace özellikle yeni müzisyenler için çok faydalı bir yer. Benim de bir Myspace sayfam var ve sürekli güncelliyorum. Oradan oldukça fazla kontak kuruyorum profesyonel anlamda. Hem yeni müzisyenleri takip ediyorum hem de kendi müziklerimi ve duruşumu dünyanin her yerine rahatlıkla pazarlayabiliyorum. Hatta bir sene sonraki planlarım arasında Myspace’den yeni keşfettiğim The Lips isimli harika genç bir gruba albüm yapmak var.


“İnsanlara mantıklı fiyatlar ve kolay platformlarla gidilmeli”


İnternetten müzik indirme konusuna Bedük nasıl bakıyor, sorum bu işin hem yasal hem de illegal tarafı için?


Albümlerim internette dünya çapında iTunes’da, Napster’da, Powerclub’da birçok yerde satışta. Onun dışında bedava yayınlamayı düşünmüyorum. Zaten bedava edinmek isteyenler siz ne yaparsanız yapın parçalara ulaşırlar. Biz de zamanında kasetten kasete aktarırdık. Hatta kendi karışık albümlerimizi yapardık. Bunu engelleyemezsiniz ki. Zaten engellemeyi de pek düşünmem. Ne kadar fazla insan dinlerse o kadar iyi. İnsanlara mantıklı fiyatlarla yaptığınız albümlere kolayca ulaşabilecekleri bir platform verirsen dinleyici de bir sure sonra sağdan soldan indirdikleri ses kaliteleri bozulmuş yasal olmayan parçalar yerine orijinal kalitede ve orijinal ambalajında albümleri satın almayı tercih edecektir. Benim de yapmaya çalıştıklarım bu yönde. Yaptığım müziğin özü sound’unda gizli. Eğer düşük kalitede dinlerseniz orijinalinde alabileceğiniz zevki alamazsınız. Bir de tabii iyi albümler yaparsanız dinleyici de sadece size destek olmak için bu albümleri alacaktır. Bana her gün çok fazla bu yönde mesajlar geliyor. Dedikleri şey, önce albümün tamamını bir yerlerden indirdikleri ve çok beğendikleri için hemen gidip almak istemeleri. Bu tabii benim için en önemlisi. Bu işten para kazanmak cok önemli olmasının yanında, bu tarz samimi yaklaşımlar işimin gerçekten sevildiğini gösteriyor bana. Tabii bu arada albüm çıkmadan bir hafta önce parçaların bir kısmını Myspace sayfamda yayınlamayı düşünüyorum.


Etkilendiğiniz müzisyenler kimler, çocukluğunuzdan bugüne, bunlar sadece elektronik müzikten mi yoksa tüm müzik dallarından isimler var mı bu listede?


Esasında etkilendiğim müzisyen pek yoktur. Herkesin çocukluktan itibaren beraber büyüdüğü bir müzik ortamı vardır ve bu da onun ileride yapacağı müziği etkiler. Benim de dinlediğim, beraber büyüdüğüm isimler var tabi. Bunların arasında Bee Gees de var, Duran Duran de, hatta Falco bile var. Müzikal anlamda kimseden etkilenmiyor olmak benim için çok önemli. Bu sayede daha kendime özgü müzikler ortaya çıkarabiliyorum. Şu sıralar MGMT diye bir grubun “Electric Feel” diye bir parçasına takıldım. Harika iş çıkarmışlar. Chromeo da son zamanlarda ilgimi çeken gruplardan. Teknoloji, popüler müziğin doğuşundan itibaren çok etkin bir eleman. Sonuçta doğal hayattaki bir sesi bir aygıt vasıtasıyla sayısal ortama sayısal olarak aktarıyorsunuz ve bunu aynı şekilde geriye dinleyiciye başka bir olgu içinde yansıtıyorsunuz. Bunun tamamı teknoloji içeriyor.


Pekiyi Serhat Bedük günlük hayatında teknolojiyi nasıl kullanır? Bir teknoloji delisi midir, yoksa teknoloji olmadan da yaşayabilirim diyenlerden mi?


Bir Macintosh hastalığı söz konusu bende, öncelikle onu söylemeliyim. İnternet ve teknolojiyle yakından ilgiliyim. İki değişik iPod'um ve bir iPhone’um var. Bir Mac dizüstü bilgisayarım ve bir G5’im var ve bunların hepsini düzenli olarak farklı işlerde kullanıyorum. PlayStation hastalığım ve elektronik aygıtlara bir düşkünlüğüm var. Bir gün yüklü para çıksa bana, muhtemelen yarısından fazlasını bir elektronik mağazasına girip "her şeyi” alarak harcarım. Müziği dinlediğim yerler spor yaparken ve seyahat ederken iPod’dan, arabada CD’den. Hastalık derecesinde müzik dinlemem, müzik yapmaya daha çok zaman ayırırım. Dinlediğim müzikleri türüne göre değil, kişiye ve sanatçının özgünlüğüne göre seçerim. Benim için en önemlisi her müzisyenin kendi dili ve sesi olması. Kendine özgü ve farklı işler yapanlar benim için çok önemlidir.


Türkiye’de elektronik müzik dünyasının durumunu nasıl görüyorsunuz, artıları, eksikleri, potansiyeli nelerdir sizce?


Türkiye’de dünya çapında oldukça rağbet gören DJ’ler mevcut ama yapımcı sıkıntısı yaşanıyor. Popüler müziğin içinde bir takım hareketlenmeler var ama hala Türk pop müziğinin içine biraz elektronik dokunuşlar seklinde devam ediyor. Türk popunun göbeğindeki isimler kulvar değiştirip elektronik müziğin Türkiye’deki popüler anlamdaki ilk adımlarını atmaya gayret ediyorlar. Bunlar tabii ki iyi işaretler. Ama dediğim gibi özgün olamazsanız ister elektro, ister house ister arabesk yapın hiçbir faydası olmaz.. Ne size ne de müzik çevresine ne de dinleyiciye.


Diyelim size bir şans verildi, sizin söyleyeceğiniz teknoloji icat edilecek, nasıl bir teknoloji veya ürün icat edilsin isterdiniz en çok?


Doğrudan kablosuz elektrik. Harika bir şey olurdu kablolardan kurtulmak. Onun dışında önümüzdeki yıllarda Apple’dan bir “i-car” bekliyorum. Hatta iHome, iWheel, iTV.


“İnternette Kaliforniyalı zenci bir vokaliste parçaları gönderip, profesyonel bir stüdyoda ona geri vokal yaptırabiliyorum”


Facebook’ta oldukça aktif gözüküyorsunuz, hem kendi sayfanız hem fan grubu sayfası. Sitenizi ve sayfanızı siz mi takip edersiniz, size gelen mesajları düzenli olarak okuyor musunuz?


Facebook’ta kendi kişisel sayfam var. Direk ben bizzat ilgileniyorum. Her mesaja cevap atmaya çalışıyorum. Onun dışında Facebook pages artist sayfam ve Bedük grubu var. Onlarla da arkadaşlarım ilgileniyor sürekli güncelleniyor. Bunun dışında yeni yayına giren bedukworld.com hayran sitesi hızla büyüdü ve sürekli güncellenerek güzel bir platform haline geldi. Ve tabii ki Myspace sayfam tüm dünyayla bağlantı kurduğum bir platform oldu. Müzik yapmadığım zamanlarda oldukça fazla zaman geçiriyorum internette. Hatta yeni albümün kayıtlarında bile kullanıyorum. İnternette bulduğum Kaliforniya’da yaşayan zenci bir vokaliste parçaları internetten gönderip, profesyonel bir stüdyoda ona geri vokal yaptırabiliyorum. Bu yaptığım müziği ve yapabileceklerimi tamamen sınırsız hale getirebiliyor.


Resmi siteniz şu an yapım aşamasında gözüküyor, siteyle ilgili planlarınız neler?Bedukonline.com ile ilgili planlarımı yeni albüme saklıyorum. Ekim’de yeni albüm “Dance Revolution”la beraber tamamen yenilenmiş bir siteyle başlayacağız.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun