Genel 25 ARALIK 2008 / 15:11

Bir milyon gence BT yolu açılıyor

Türkiye Vodafone Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkı sağlamak amacıyla “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi”ni hayata geçirdiğini duyurdu.

Türkiye Vodafone Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkı sağlamak amacıyla “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi”ni hayata geçirdiğini duyurdu.


Seferberlik olarak nitelendirilen Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı durumdaki gençlerin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki kapasitelerini geliştirmesi hedefleniyor. 81 ilde bir milyon gence Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) eğitimi verilmesi hedefiyle başlatılan proje, Başkent Öğretmen Evi’nde ve 92 il ve ilçeden gelen 240 gencin katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Gençlik ve e-katılım Zirvesi kapsamında düzenlenen etkinliğe, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay ve Habitat İçin Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır katıldı.


Türkiye Vodafone Vakfı'nın projeyle ‘Hedef Bilgi Toplumu’ stratejisinin önemli destekçilerinden biri olduğunu belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Dünyanın en büyük bilgisayar okur-yazarlığı girişimlerinden biri olan bu  “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile 2009 yılı ‘e-dönüşüm’ ve ‘e-devlet’ projelerine önemli bir ivme kazandıracaktır. Bizim de desteğimiz devam edecek" dedi.


Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile bilgi teknolojilerine ulaşmada çeşitli nedenlerle dezavantajlı durumda olan gençlere ulaşmanın mümkün hale geldiğini ifade eden Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Onay, “Bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde özellikle geleceğimiz olan gençlerin bilgiye ulaşımının önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu sebeple hızla değişen ve gelişen teknolojik dünyada gençlerimizin bilgisayar ve internet kullanımı konusundaki kapasitelerini geliştirerek bilgiye erişimlerini  kolaylaştırmayı hedefliyoruz. İşte bu noktadan hareketle, Türkiye Vodafone Vakfı olarak ülkemizde sayısal uçurumun kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat için Gençlik Derneği ile elele vererek “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi”ni hayata geçiriyoruz" dedi.


Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, “Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak” ve daha önce gerçekleştirdikleri “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projeleriyle ana konsepti oluşturulan “Türkiye’nin e-Dönüşüm Sürecine Gençlerin Etkin Katılımı Programı” ile Avrupa Komisyonu’nun e-Katılım Ödülü’nü aldıklarına değindi.


Bir milyon genç, internet tabanlı Avrupa Bilgisayar Yeterlilik Sertifikası eğitimini www.bilgitoplumu.net web portalına girerek ücretsiz olarak alabilecek. Eğitimler sonunda başarılı öğrencilere bilgi teknolojilerinin çeşitli alanlarında uzmanlaşma şansı verilecek. www.bilgitoplumu.net web portalından eğitimleri başarıyla tamamlayan 100 kişiye, Netron Bilişim Akademisinin sistem, yazılım, network, web-grafik, güvenlik, muhasebe, MS Office gibi ileri düzey program eğitimleri de ücretsiz olarak verilebilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun