Genel 24 KASIM 2010 / 10:27

Bir kargo gemisi 50 milyon araca bedel

Büyük bir kargo gemisi doğayı 50 milyon arabanın kirlettiği kadar kirletiyor.

Büyük bir kargo gemisi doğayı 50 milyon arabanın kirlettiği kadar kirletiyor.


Yapılan tespitlere göre, bir büyük kargo gemisi 50 milyon aracın yarattığı kirliliği tek başına oluşturuyor. Buradan 15 büyük kargo gemisinin kabaca 750 milyon araç kadar doğaya zarar verdiği sonucunu çıkarabiliriz.

Gemilerin yaydığı kükürt, kurum ve diğer zararlı partiküller yalnızca doğaya değil insan sağlığına da ciddi zarar veriyor. 1970’lerden itibaren gelişmiş ülkeler karbon salınımı üzerinde ciddi düzenlemeler hazırlamakta. Son 30 yılda artarak alınan bu önlemlerle hava kirliliğinin büyük ölçüde azaltılması için ciddi bir uğraş veriliyor.

Ancak yapılan tüm bu düzenlemeler büyük kargo gemileri üzerinde belli ki etkili olmuyor. Tamamen kontrolsüz olan kargo gemileri 1965 yılında otomobillerde olduğu gibi istedikleri şekilde doğaya zarar vermekte serbest.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun