Genel 27 NİSAN 2010 / 06:21

Bir gün bile internetsiz olmuyor

Yapılan bir araştırma, "Öğrenciler internetten 24 saat koparsa ne olur" sorusuna yanıt aradı.

Yapılan bir araştırma, "Öğrenciler internetten 24 saat koparsa ne olur" sorusuna yanıt aradı.


İnternet ve medya bağımlılığı psikiyatrik bir bozukluk olarak resmen tanımlanmış değil. Ancak bu gidişle bu bağımlılık kategorisi de bilimsel alanda yerini alacak. Bu amaçla Maryland Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmayla öğrencilere medya bağlantılarından geçici bir süre için vazgeçmelerini istedi. Ortaya çıkan sonuç ise alkol ve uyuşturucu bağımlılarında görülen endişe ve bir işe odaklanamama gibi bağımlılık belirtilerini ortaya çıkardı.

Araştırmada öğrencilerden 24 saat boyuca mesajlaşma, TV izleme, müzik dinleme, e-posta, Facebook ve cep telefonları gibi onları meşgul eden tüm medya aktivitelerinden uzak durmaları istendi. Öğrencilerin bir kısmı ailelerinden ve arkadaşlarından sosyal anlamda uzak kalmaktan ve bağlantı kuramamaktan şikayetçi oldu.

Bu geçici kopukluktan şikayetçi olan öğrencilerde endişe ve kullandıkları medyaya aşırı özlem duyma gibi bir takım belirtiler gözlemlendi. Öğrencilerden biri bu bağımlılığı "mide bulandırıcı" bulduğunu söylerken, diğeri bu kopuşla birlikte "bir rahatlama hissine" kavuştuğunu belirtti. Kimileri ise bu durumda kendilerini çok yalnız hissettiklerini dile getirdi.

Araştırmanın sonuçları oldukça ilginç olurken, bu yaygın internet bağımlılığı bu gidişle bir psikiyatrik bir bozukluk olarak tanımlanabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun