Genel 07 KASIM 2008 / 11:58

Bir dakikada temiz çamaşır

Koreli tasarımcılar Jung Hyun Cho ve Bo Ram’ın tasarladığı çamaşır makinesi kirli çamaşırlarınızı sadece bir dakikada tertemiz yapıyor.

Koreli tasarımcılar Jung Hyun Cho ve Bo Ram’ın tasarladığı çamaşır makinesi kirli çamaşırlarınızı sadece bir dakikada tertemiz yapıyor.


Jung Hyun Cho ve Bo Ram'ın Electrolux için tasarladığı yeni çamaşır makinesi, geleceğin yoğun ve yalnız hayat tarzı düşünülerek planlanmış. Kıyafetlerinizi temizlemek için deterjan ya da sabun kullanmıyor ve sadece bir dakikada sizi temiz çamaşırlarınıza ulaştırıyor. Bu makine, elektronik parçalanma ile değiştirilen su sistemi ile çalışıyor. Kıyafetleri temizlemek için yüksek su basıncından faydalanıyor. Daha sonra kıyafetler, morötesi arıtıcı ile dezenfekte ediliyor. Çamaşır makinesi su tahliyesi içinse vakum uyguluyor.

Tasarımcılar, bu makineyi insan bağırsağını model alarak tasarladıklarını belirtiyor. Kurumun kimliğinin yansıtılması da önemli bir faktör, bu nedenle Electrolux'ün "E" si tasarım motifinde yansıtılıyor. Çamaşır makinesine üst tarafından konulan kirli çamasırlar, sabit bir yol izleyerek makinenin içinde aşağı doğru iniyor. Bu esnada da sırasıyla temizleme işlemleri gerçekleşiyor ve bir ışık yanıyor. Makineden yayılan morotesi dalgalar, ev ortamına değişik bir hava katıyor.Çamaşırlarınızın bir dakika içinde tertemiz olması demek, hem zamandan hem enerjiden tasarruf demek. Makinenin tazyikli su kullanımının su tüketimini artırıp artırmayacağına dair bir bilgi henüz yok. Yine de, bir dakikada temiz çamaşır; üstelik kuru... Neden olmasın?