Genel 07 KASIM 2008 / 11:58

Bir dakikada temiz çamaşır

Koreli tasarımcılar Jung Hyun Cho ve Bo Ram’ın tasarladığı çamaşır makinesi kirli çamaşırlarınızı sadece bir dakikada tertemiz yapıyor.

Koreli tasarımcılar Jung Hyun Cho ve Bo Ram’ın tasarladığı çamaşır makinesi kirli çamaşırlarınızı sadece bir dakikada tertemiz yapıyor.


Jung Hyun Cho ve Bo Ram'ın Electrolux için tasarladığı yeni çamaşır makinesi, geleceğin yoğun ve yalnız hayat tarzı düşünülerek planlanmış. Kıyafetlerinizi temizlemek için deterjan ya da sabun kullanmıyor ve sadece bir dakikada sizi temiz çamaşırlarınıza ulaştırıyor. Bu makine, elektronik parçalanma ile değiştirilen su sistemi ile çalışıyor. Kıyafetleri temizlemek için yüksek su basıncından faydalanıyor. Daha sonra kıyafetler, morötesi arıtıcı ile dezenfekte ediliyor. Çamaşır makinesi su tahliyesi içinse vakum uyguluyor.

Tasarımcılar, bu makineyi insan bağırsağını model alarak tasarladıklarını belirtiyor. Kurumun kimliğinin yansıtılması da önemli bir faktör, bu nedenle Electrolux'ün "E" si tasarım motifinde yansıtılıyor. Çamaşır makinesine üst tarafından konulan kirli çamasırlar, sabit bir yol izleyerek makinenin içinde aşağı doğru iniyor. Bu esnada da sırasıyla temizleme işlemleri gerçekleşiyor ve bir ışık yanıyor. Makineden yayılan morotesi dalgalar, ev ortamına değişik bir hava katıyor.Çamaşırlarınızın bir dakika içinde tertemiz olması demek, hem zamandan hem enerjiden tasarruf demek. Makinenin tazyikli su kullanımının su tüketimini artırıp artırmayacağına dair bir bilgi henüz yok. Yine de, bir dakikada temiz çamaşır; üstelik kuru... Neden olmasın?


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun