Genel 23 HAZİRAN 2010 / 08:14

Bing, arama motoru olmakla yetinmiyor

Bing sunduğu yeni hizmetlerle yalnızca bir arama motoru olarak hafızlarda yer etmek istemiyor.

Bing sunduğu yeni hizmetlerle yalnızca bir arama motoru olarak hafızlarda yer etmek istemiyor.


Microsoft'un arama motoru Bing artık sadece bir arama motoru değil. Hızla büyüyen ve gün geçtikçe daha fazla rağbet alan Bing, şimdilerde kullanıcılarını farklı bir siteye yönlendirmeden Bing üzerinden müzik, film ve oyun oynamalarını mümkün kılıyor.

Microsoft, tüm bu servisleri Bing bünyesinde barındırmak için bir dizi film stüdyosu, TV ağları, plak şirketleri ve oyun sağlayıcılarla anlaştı. Kullanıcıların yeni servislerden yararlanması için Bing.com dışında başka hiçbir siteye girmesine gerek yok. Microsoft erişimine açık olan bu siteler kullanıcıyı ayrıca başa sitelere yönlendirmiyor. Örneğin, kullanıcı Bing üzerinden bir şarkı arıyorsa, Microsoft'un Zune Pass servisinden gelen sonuçla kullanıcı o şarkıyı tek seferlik olsa da ücretsiz dinleyebiliyor. Ancak kullanıcıların müzik servisine yapacakları daimi üyelik için aylık 15 dolar ödemeleri gerekiyor.

Tüm bu yeniliklerin yanında, Bing eğlence ilişki aramalarda, aranılan içeriğe uygun olarak o şarkının sözlerini ya da sanatçı profillerini ekrana yansıtıyor. Bing, son aylarda yaşadığı büyümenin devamını getirecek gibi duruyor.