Genel 11 EYLÜL 2012 / 17:44

Binali Yıldırım: "İnternet yasaklarla terbiye edilemez"

Binali Yıldırım: "İnternet yasaklarla terbiye edilemez"

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’12’ye Esenboğa Havaalanı'ndan hologram teknolojisiyle yaptığı konuşmayla katıldı.Bakan Binali Yıldırım, bilişim alanında son 10 yılda ülkemizde yaşanan gelişmeleri aktarırken Türkiye’nin başarı hikayesini anlattı. 2003 yılında Türkiye’de genişbantın olmadığını vurgularken, Türkiye’nin emekleme dönemini geçirdiğini ve o dönemde ancak Afrika ülkeleri seviyesinde bulunduğumuzu dile getirdi.

Bilişime yönelik serbestleşme sürecini 2005 yılında başlattıklarını söyleyen Yıldırım, başta telekomünikasyon hizmetleri olmak üzere, Türkiye’nin her yerine hizmet götürüldüğünü ve İnternet servis sağlayıcılarının, yazılım, donanım kuruluşlarının günden güne sayılarının artarak büyüdüğünü söyledi. Bakan Yıldırım, “Türkiye’nin nüfus yapısına baktığımızda bilişimde bu kadar kısa sürede bu kadar yol almamız tesadüf değil. Nüfusun yarısından fazlasının 30 yaşının altında olması Türkiye’de bilişimin çok önemli ve startejik alan olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bilişimde Fatih Projesi’yle gençlerden başladık. Bununla sadece okullarımızda bilgisayar destekli öğretim sistemini yerleştirmek yaygınlaştırmak değil, öğrencinin olduğu her eve bilişimin merhaba demesi, ana baba, dede, babaanne, büyükbabanın da bilişim dünyasının bir ferdi olmasını sağlamayı düşünüyoruz. Amacımız hiç kimse bilişimin dışında kalmasın… Bilişim dışında kalmak hayatın dışında kalmak gibi bir hâl aldı” dedi.

Her türlü altyapının bilişimle yapılabileceğini e-devlet kapısını açarak gösterdik

Bilişimin çok hızlı gelişen bir alan olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, yapılan tahminlerin 1 saat sonra artık geçerliliğini kaybettiğini, o yüzden bilişimde yıllık hedef değil, 10 yıllık hedef değil, günlük ve anlık hedefleri dikkate alarak adımlarını attıklarını kaydetti. Yıldırım, Türkiye’de bilişim destekli yaşam tarzını; ticaretin, sanayinin, eğitimin ve her türlü altyapının bilişim imkânlarıyla yapılabileceğini, Türkiye’de 2009 yılında e-devlet kapısını açarak bunu gösterdiklerini söyledi.

Bakan Binali Yıldırım, bilişimin; sınır tanımayan bu altyapıyla aynı zamanda ülkeleri, bölgeleri, 7 milyar insanlığın da birbiriyle kardeşliğini, birliğini, beraberliğini ve küresel barışı sağlayacak en önemli araç olduğunu vurguladı ve “İnsanlık bu fırsatı değerlendirmelidir” dedi. Bilişimin ben yaptım, oldu diyen dikta rejimlerininin de en büyük tehdidi olduğunu söyleyen Yıldırım, “İnternet gibi sınır tanımayan bir iletişim aracının yasaklarla terbiye edilmesi asla ve asla mümkün değildir. Tek yolun herkesin etik değerler çevresinde bir araya getirilmesidir” yorumunu yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun