Genel 29 ARALIK 2009 / 15:21

BIM'in sürdürülebilir tasarımı

Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte Yapı sektörü profesyonelleri, sürdürülebilir tasarımda BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisinin kullanımını konuştu.

Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte Yapı sektörü profesyonelleri, sürdürülebilir tasarımda BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisinin kullanımını konuştu.


Autodesk ve Türkiye dağıtıcısı Sayısal Grafik tarafından organize edilen etkinlikte, yapı projelerinde koordineli, tutarlı, hesaplanabilir bilginin üretilmesini, saklanmasını ve yeniden kullanılmasını sağlayan BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisi, sürdürülebilir tasarımdaki yeri ve bu teknolojiyle üretilmiş projelerden örnekler sunuldu.

Etkinlikte konuşan Autodesk Danışmanı Mimar Emmanuel Di Giacomo, sektördeki ekonomik baskıların, gittikçe büyüyen proje ekiplerinin, yeni teknolojilerin ve sürdürülebilirlik sorununun, tasarımcıları yeni çözümlere ittiğini ve Autodesk'in bu sorunlara BIM teknolojisi ile yanıt verdiğini belirtti. Bilgisayar destekli tasarımın tarihçesini kısaca özetleyen Di Giacomo, günümüzde BIM teknolojisinin artık bir zorunluluk haline geldiğini söyledi. Sürdürülebilir tasarımın, bina değerini artırdığını, enerji harcamalarını ve karbon salınımını düşürdüğünü ve yeni yasa ve yönetmeliklerle desteklendiğini belirten Di Giacomo, BIM'in bu konuda nasıl yardımcı olabileceğini anlattı.

Etkinlikte, Sayısal Grafik ve Autodesk Yetkili Satıcıları olan GrafCAD ve Prota'dan mimar ve mühendisler tarafından, Autodesk'in mimarlar, inşaat mühendisleri ve tesisat mühendisleri için geliştirdiği BIM tabanlı Revit yazılımlarının teknik sunumları yapıldı. Etkinlikte ayrıca, LEED ve BREEAM sertifikasyon sistemlerine ve Türkiye'de de yeni yürürlüğe giren "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği"ne uygun yeşil bina tasarlamayı kolaylaştıran ve enerji analizlerinde kullanılan Autodesk Ecotect Analysis de canlı olarak ilk defa izleyicilerle buluştu. Türkiye'de ilk defa izleyici ile buluşan diğer Autodesk ürünleri de gerçek zamanlı proje paylaşımı ve görselleştirme için geliştirilen Autodesk Navisworks ve statik analiz yazılımı Autodesk Robot Structural Analysis'di.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun