Genel 11 EYLÜL 2012 / 14:03

Bilişimde yaratıcılık ve küresel işbirliği Bilişim Zirvesi'nde ödüllendirildi

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi 2012’de bu yılki ICT Summit Eurasia Ödülleri’nde ipi göğüsleyen Hindistan’da hayata geçirdiği projesi ile Telenity oldu. Netaş ve TAV Bilişim de ilk üçte yer aldı.Avrasya bölgesindeki ülkelerin BT şirketlerinin hayata geçirdiği başarılı uluslararası projeleri ödüllendiren ICT Summit Eurasia Ödülleri, bu yıl final için Türkiye’den ve bölgeden seçilen 12 proje arasında sahibini buldu. Ödül töreninde konuşan Ödül Komite Başkanı Âli Yurtsever, ICT Summit Eurasia Ödülleri’nin önemine şu sözlerle vurgu yaptı:

“Ülkemizde de bölgemizde de bilişim şirketlerimizin kendi aralarındaki işbirliklerini, bu işbirlikleri ile başka bölgelerde gerçekleştirdikleri başarılı projeleri bilmek istiyor, bunları uluslararası bilişim kamuoyunda anlatmayı arzu ediyoruz. Ödül için yaptığımız çağrımıza yurtiçinden ve yurtdışından dönüş yapan, çok ilginç projeleri olan bilişim şirketleri oldu. Yarışma koşulları gereği ön değerlendirme yapıldı ve 12 proje ile 11 şirket finalist olmaya hak kazandılar. Bu ilgiye çok teşekkür ederiz.”

BT’de dünyaya açılan projeler

Finalist olma hakkı kazanan 12 proje için 11 şirketin temsilcileri sahneye davet edilerek plaketlerinin verilmesinin ardından, Jüri Özel Ödülü’nü Bangladeş’ten katılan FSB Future Solution for Business’a vermek üzere ICT Summit Eurasia Özel Ödülleri Jüri Başkanı Bülent Gönç sahneye davet edildi. Yurtsever yaptığı kısa konuşmasında, bu ödüle layık bulunan şirketin jürinin oybirliği ile seçildiğini, teknolojinin toplumsal faydaya nasıl dahil edilebileceğinin başarılı bir örneği olduğunu ekledi.

Üçüncülük ödülünü Netaş’a “Genband A2 İletişim Uygulama Sunucusu 9.1 sürümü” projesi için ITU Telekom Standartları Bürosu Direktörü Malcolm Johnson verdi. Yurtsever de verdiği bilgi ile, Ar-Ge’nin çok meşakkatli, ama olmazsa olmaz olduğunun da bilindiğine dikkat çekerek, küresel pazarda bunları test etmenin, büyük bir bilgi ve tekniğe sahip olmayı gerektirdiğine işaret etti.

İkincilik ödülünün sahibi olan TAV Bilişim Hizmetleri’ne ödülünü T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat verdi. Yurtsever, büyük ölçekli sistem geliştirme projelerinin karmaşık süreçleri etkin biçimlendirmeyi gerekli kıldığına işaret ederek, bu yapıyı taşınabilir hale getirmenin, küresel oyuncu olabilmenin de altın kuralı olduğuna vurgu yaptı.

Birincilik ödülünün sahibi Telenity’e ise ödülünü RTÜK 2. Başkanı Taha Yücel verdi. Cep telefonu başlığında uluslararası çapta projelerin arttığına işaret eden Yurtsever de şu detayı paylaştı:

“Her yıl yarışmamıza artan sayıda mobil teknoloji temelli başvuru geliyor. Bu yıl bu başlıkta başvuru sayısı yüzde 100’den fazla arttı. 12 finalist projenin 5’i bu alanda ve görüyoruz ki, şirketlerimiz dünyanın en büyük mobil projelerine imza atabiliyor.”

Birincilik ödülü Telenity’ye gitti

Hindistan GSM operatörleri Bharti Airtel ve Idea Cellular için “konum bazlı sosyal ağ çözümü” geliştiren Telenity, bu çözümle birlikte cihazları ne olursa olsun arkadaş listeleri oluşturabilmenin yanı sıra, arkadaşlarını takip etme ve izleme, yeni mekanlar keşfetme ve limitsiz mesajlaşma sistemine sahip olma imkanı veriyor. Bunun yanı sıra yazılım ve donanım sağlama, yükleme ve bakım çalışmalarının tümü Telenity tarafından yönetilecek.

Suudi Arabistan’daki proje ikincilik getirdi

Suudi Arabistan’da Riyad Kral Fahd Havaalanı “rapor yönetim sistemini” hayata geçiren TAV BT, bu uygulamayla birlikte, hava alanındaki hizmet kalitesini artırmayı amaçlarken, yöneticilerin hava alanındaki mobil ve mobil olmayan kaynakları çok daha iyi yönetmesini amaçlıyor. Yazılımın bir diğer avantajı da, yönetimi kolaylaştırarak verimliliği artırarak, departmanların birbirleriyle daha uyumlu çalışmalarına olanak sağlaması.

Netaş ve Genband ArGe işbirliği ödüle uzandı

Netaş’ın “Genband A2 İletişim Uygulama Sunucusu 9.1 sürümü” projesi; sesli ve görüntülü arama, konferans, anlık mesajlaşma, mobilite gibi uygulamalar için tamamen bütünleşik multimedya uygulamaları yapısı sunan tek uygulama sunucusu. Bu bütünleşik kablosuz mobilite yöneticisi, birçok hizmet için her türlü mobil telefonla mobil entegrasyon sağlıyor. A2; ABD merkezli çokuluslu bir teknoloji şirketi olan Genband’ın sahip olduğu bir ürün ve teknoloji sahipliğinde de Netaş ile bir Ar-Ge işbirliği bulunuyor. Netaş ve Genband bu Ar-Ge projesinde beraber çalışıyor. Proje, yeni standartların geliştirilmesi, yeni hizmet ve çözümlerin sunumu ve yeni mimari tasarımlar gibi başlıklarda önemli adımları kapsıyor.

Jüri özel ödülü: FSB future solutions for business

Bu yılki ödüllerin tek yabancı adayı olan FSB; Amar Desh Amar Gram (Benim Ülkem Benim Köyüm) projesi; bilgisayar ve internet erişimini en düşük gelirli gruba ulaştırmayı ve daha önce hiç olmadığı kadar güçlenmelerini sağlayan ilk proje oldu. Projeyle birlikte, Bangladeş’in köylerinde yaşayan üreticilerden ürünlerini alıp ulusal piyasalarda yer bulması sağlandı. Özellikle kadınların ürettiklerini tüm ülkede, hatta komşu ülkelerde piyasaya sunmayı hedefleyen projeyle, köylüler e-ticarete adım atıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun