Genel 14 NİSAN 2009 / 12:27

Bilişimde ikili güç birliği başlıyor

Microsoft dünyada 25 veri merkezi ile gerçekleştridiği Software+Services (Yazlım + Hizmetler) Incubation Center iş ortaklığını Türkiye'de Anadolu Grubu'nun bilişim şirketi Anadolu Bilişim Hizmetleri ile gerçekleştiriyor.

Microsoft dünyada 25 veri merkezi ile gerçekleştridiği Software+Services (Yazlım + Hizmetler) Incubation Center iş ortaklığını Türkiye'de Anadolu Grubu'nun bilişim şirketi Anadolu Bilişim Hizmetleri ile gerçekleştiriyor.


Microsoft ve Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH), Yazılım+Hizmetler (Software+Services) iş ortaklığını  bugün düzenledikleri toplantıda duyurdu.


Yazılım+Hizmetler uygulaması, firmaların yazılım lisansını satın alarak kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. ‘'Yazılım+Hizmetler'' ile kullanıcılar sadece PC'nin sağladığı özelilklerle sınırlı kalmayıp, internet hizmetleri ve cep telefonu gibi cihazlar ile ortaya çıkacak çözümlerden faydalanabiliyor. İş modeli ile kurumsal kaynak planlama, müşteri ilişkileri yönetimi, e-posta iletişimi, portal uygulamaları gibi yazılımlar; müşteri tarafından internet üzerinden erişilecek şekilde kiralanabiliyor.


‘'Kullandığın kadar öde'' sistemi ile, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik krizde avantaj sağlayıp, bilişim sistemlerine odaklanması hedefleniyor. Microsoft, merkezlerin sayısını zaman içinde artırmayı planlıyor.Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan: ‘'ABH yatırımı etrafında BT Kobileri'nden oluşan bir ekosistem yaratma olgusu var. Yazılım +Hizmetler, sektöre özel seçimlerin hataya geçtiği kriz döneminde çok çeşitli BT elemanına ihtiyaç duymayan bir sistem geçişi sağlıyor. Türkiye'nin kalkınma yolu da bilgi teknolojilerinden faydalanmasından geçiyor. Biz, bu projeyle, Türkiye'de var olan ancak iyi değerlendirelemeyen potansiyel çerçevesini olumlu yönde değiştirmeyi hedefliyoruz ‘'dedi.


Arkan sözlerine şu şekilde devam etti: ‘'Türkiye'de donanım karşılığında alınan hizmetlerde bir eksiklik var. Avrupa'da yüzde 35 donanım, yüzde 65 yazılım sektörüne ayrılmış durumda. Türkiye'de ise bu oran yüzde 20'ye yüzde 80. Avrupa seviyesinde gelmek uzun bir süre alacaktır. Bu sürecin bizim gibi şirketler aracılığıyla daha kolay aşılacağını düşünüyorum''


Anlaşma ile ilgili olarak Anadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Tayyar Bacak: ‘'ABH'de 180 kişilik bir ekip bu alanda hizmet vermek için çalışacak. Bilginin fiziksel güvenliğini sağlama açısından şirketlerden daha güvenliyiz. Çünkü tüm sistemlerimiz yedekli. Sistem sayesinde şirketler, üç dört yıllık hesaplarda yüzde 35 hatta yüzde 40'a varan tasarruf sağlayabilecek ve bu alandaki uygulamalarını yönetmek için zaman harcamayacak'' dedi.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun