Genel 25 MAYIS 2010 / 12:48

Bilişimciler gençlerle bir araya geldi

Bilişimciler gençlere geleceği anlatırken "İnovasyon, İletişim, Teknoloji ve Avrupa Birliği" konularını ele aldı.

Bilişimciler gençlere geleceği anlatırken "İnovasyon, İletişim, Teknoloji ve Avrupa Birliği" konularını ele aldı.


21 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Forum İstanbul 2010 kapsamındaki gençlik oturumunda Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilerle birlikte bilişim dünyasının önde gelen şirketlerinin yöneticileri İnovasyon, İletişim, Teknoloji ve Avrupa Birliği'ni konuştu.

Forum İstanbul'un Gençlik Platformunca düzenlenen oturumda 83 ayrı üniversiteden 150 öğrencinin katılımıyla, "İnovasyon, İletişim, Teknoloji ve Avrupa Birliği" konularının ele alındığı oturumun başkanlığını Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray gerçekleştirdi. Oturumunda konuşmacı olarak ise Google Türkiye Müdürü Bülent Hiçsönmez, TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası, Forum İstanbul Gençlik Platformu Temsilcisi Güney Nalbant'ın yanı sıra Futuristler Derneği Başkanı ve M-GEN En İyi Gelecek Tasarımcısı Ufuk Tarhan yer aldı.

"İnternet en çok istihdam sağlayacak alanlardan biri"

Vodafone Türkiye CEO'su Serpil Timuray "Yeni yol haritasında iki önemli potansiyel söz konusu. Bunlardan ilki AR-GE ve inovasyon. İkinci potansiyel ise gençler. Bilişim teknolojisi bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlıyor ve yeni iş kolları doğruyor. Ülkemizde şu an 33 milyar TL olan bilişim sektörünün 2023 yılında 165 milyar TL'lik bir sektör olacağını ön görüyoruz." dedi.

Google Türkiye Müdürü Bülent Hiçsönmez "İnternet en çok istihdam sağlayacak alanlardan bir tanesi. Türkiye haftada 32 saat internet kullanımı ile Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. İnternet yoluyla kendinizi daha kolay tanıtma imkanına sahipsiniz. Şirketler de artık arama eğilimlerini buna göre şekillendiriyor." dedi.

"Gelecekte mesleğimizle değil becerilerimizle fark yaratacağız"

TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası ise dünyanın daha hızlı hale geldiğini ve bunun olumlu ve olumsuz etkilerini de beraberinde getirdiğini belirterek yarını ifade eden gençliğin artık bugünü ifade ettiğini vurguladı. Kaleağası, "Bilgiye ulaşan, onu sorgulayan ve kullanan ülkeler başarıya ulaşacak. AB üyesi olmak ise global politikaların karar süreçlerine katılmak anlamına geliyor." dedi.

Futuristler Derneği Başkanı ve M-GEN En İyi Gelecek Tasarımcısı Ufuk Tarhan, "Gelecekten bekleyen değil, bilgi, akıl ve duygularımızı kullanarak kendimizi onu yaratmadan sorumlu bireyler olarak görmeliyiz. Yani geleceği biz tasarlamalıyız. Gelecekte mesleklerden daha ziyade beceriler ön plana çıkacak. Becerilerimizle fark yaratacağız. Bu noktada teknoloji çok önemli olduğu için teknoloji kullanma becerilerimizi artırmamız lazım." dedi.

Gençliğin beklentilerini dile getiren Forum İstanbul Gençlik Platformu Temsilcisi Güney Nalbant ise stajın üniversite öğrencilerinin en büyük sorunları arasında geldiğini, akademik dünya ile iş dünyası arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun