Genel 13 EYLÜL 2012 / 14:33

Bilişim Zirvesi girişimcileri de bir araya getirdi

Bilişim Zirvesi girişimcileri de bir araya getirdi

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi'12 etkinliği üçüncü gününde Girişimcilik, Ar-Ge Teşvikleri Forumu’na ev sahipliği yaptı. Fuaye alanında gerçekleşen ve yoğun ilgi gösterilen forumun öğleden önceki bölümünde girişimciler farklı bilgileri birarada dinleme olanağı buldu.

Etkinliğin ilk konuşmacısı olan Endeavor Türkiye İletişim ve Özel Projeler Müdürü Buke Çuhadar, katılımcılara Endeavor’un çalışmalarından ve girişimcilerin önünde açabileceği  olanaklardan bahsetti. Endeavor’ın uluslararası bir sivil girişimcilik örgütü olduğunu belirten Çuhadar, Güney Amerika’da 1997 yılında kurulan örgütün Türkiye’de 2007 yılında faaliyetlerine başladığını dile getirdi.

Endeavor’ın faaliyete başladığı ülkelerde önce ağ kurduğunu ve danışma kurulu oluşturduğunu ifade eden Çuhadar, girişimciler için yaptıkları çalışmaları ve süreci de şöyle özetledi:

“Projeleri 4-8 aylık süreçlerde uluslararası seçim süreçlerine hazırlıyoruz. Ağımızı kullanarak resmi süreci başlatıyoruz. Yılda üç-dört tane ülke jürisi ve Endeavor’ın jürisinden geçen ülke adayları oluyor. Üç gün üç gece süren de girişimciler için uluslararası seçim panellerimiz oluyor. Girişimciye seçildiğinde destek hizmetleri veriyoruz. Yerel ve yabancı bir danışma kurulu tahsis ediyoruz. Sektör bazlı bir seçim sürecimiz yok. Girişimcinin en az bir yıldır işinin başında olması gerekiyor. 300-600 bin dolar arası ciroya sahip olması gerekiyor ancak teknoloji girişimcileri için böyle bir ciro şartı yok.”

Yıllık 120 civarı proje başvurusunu değerlendirmeye aldıklarını, bunların içinden 15’inin ülke jürisine kaldığını ve 6 tanesinin de Endeavor girişimcisi olarak seçildiğini de belirten Çuhadar,”Biz bu süreci girişimciye fayda sağlama süreci olarak görüyoruz” diye konuştu.

Konunun hukuksal boyutları da önemli

Etkinliğin ikinci konuşmacısı Güneli ve Koç Hukuk Bürosu’undan Avukat Serhat Koç ise, girişimcilerin karşılaşabileceği hukuki sorunlara ışık tuttu. Koç, fikri haklarda ortaya çıkabilecek sorunlara değinirken bulut bilişimde sıkıntı yaratan noktalar, BT dışkaynak sözleşmeleri, e-ortamdaki kayıt ve delillerin hukuki durumu, kayıtlı elektronik posta, yeni TTK ve dijital şirket konularında bilgi verdi.

Koç ardından söz alan Dekatlon Buzz Danışmanı Anıl Altaş da “Sosyal Medya” başlıklı sunumuyla katılımcılara girişimciler için sosyal medyanın sağlayabileceklerini, girişimcilerin bu mecrada başarılı olabilmesi için yapılabilecekleri aktardı. Çevrimiçi pazarlamanın çok önemli bir noktada olduğunu belirten Altaş, ilgi çekmenin ana unsur olduğunu örnekler vererek açıkladı.

Girişimciler için sosyal medyanın getirilerine de değinen Altaş, bunları da marka bilinirliğinin artması, topluluk yönetimi yapabilme, arama motoru optimizasyonu, marka ve şirketi her yerde yayma avantajı ve itibar yönetimi olarak sıraladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun