Genel 13 EYLÜL 2012 / 16:48

Bilişim Zirvesi'12'de Türkiye’nin büyüme stratejileri tartışıldı

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi’12 kapsamında yer alan “Sektörü Geliştirme Forumları” da TESİD tarafından “Elektronik ve BİT Sektörleri ile 2023 Yolunda Orta Gelir Eşiğini Aşmak” başlıklı bir panel düzenlendi. TESİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Netaş CEO’su Müjdat Altay tarafından yönetilen panelde, Türkiye’nin teknoloji alanında nasıl bir atılım gerçekleştirebileceği tartışıldı. Panel konuşmacılarından TEPAV Direktörü Prof. Güven Sak, Türkiye’nin ekonomik yapısının değişmesine rağmen nitelikli bir atılım yapılamadığını ve ülkenin de buna henüz hazır olmadığını kaydetti.

TESİD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir de ülke olarak büyümenin her sektörü destekleyerek olamayacağını, ülkeyi büyütecek stratejik sektörlerin belirlenmesi gerektiğini söyledi. ArGe ve inovasyona da önem vermeden bu büyümenin gerçekleşemeyeceğini belirten Özdemir, nitelikli insan kaynağının da oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Terzioğlu ise konuşmasında; üretkenliğin gelişmesi açısından bilişim teknolojilerinin önemine değinerek, devletin yerli teknoloji yatırımlarına önem vermesi gerektiğini söyledi.

Okan Üniversitesi Araştırma ve Proje Geliştirme Direktörü Prof. Orhan Alankuş ise “Orta Gelir Tuzağı ve Otomotiv Sektörü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Alankuş, “Türkiye ciddi bir büyüme istiyorsa kendi markasını yaratmalı” dedi.