Genel 12 KASIM 2009 / 13:36

Bilişim Kurultayı'09 engellilerin BİT'e erişimini konuşacak

Engelli bireylerin BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) erişimi ve "Özürlü Sporcular ve Bilişim" konusunda ülkemizde yapılan çalışma, sorun ve çözüm önerileri Bilişim'09 etkinliği kapsamında gerçekleştirilecek "Özürlüler ve Bilişim" gününde tartışılacak.

Engelli bireylerin BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) erişimi ve "Özürlü Sporcular ve Bilişim" konusunda ülkemizde yapılan çalışma, sorun ve çözüm önerileri Bilişim'09 etkinliği kapsamında gerçekleştirilecek "Özürlüler ve Bilişim" gününde tartışılacak.


Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) Ankara Rixos Grand Oteli'nde bu yıl 26. düzenleneceği Bilişim'09 kapsamında ilk gün (18 Kasım 2009) öğleden sonra gerçekleştirilecek "Özürlüler ve Bilişim" oturumları Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın katılımıyla açılacak.

Açılış sonrasında tiyatro sanatçısı Kenan Işık moderatörlüğünde yapılacak "Özürlü Sporcular ve Bilişim" konulu panelde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Yavuz Kocaömer, Teknik Direktör Bülent Uygun ve Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ve GS Teknik Direktörü Sedat İncesu engelli sporu, engelli sporcuları ve yaptıkları çalışmalarda bilişim teknolojilerinin yeri konusundaki deneyimlerini ile engelilik konusunda yaşadıklarını dinleyicilerle paylaşacak.

Çevrimiçi oyun modeli Bilişim Kurultayı 09'da tartışılacak

Türkiye ve Avrupa'daki çevrimiçi oyun pazarı da Bilişim'09'da masaya yatırılacak. ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi'nin (METUTECH-ATOM) 19 Kasım 2009'da gerçekleştireceği oturumlarda İngiltere, Almanya, İrlanda, Kore ve Türkiye'den sektör ilgililerinin katılımıyla çevrimiçi oyun sektörü ele alınacak. "Türkiye ve Avrupa'da Online Oyun" Pazara ve Ödeme Kanallarına Detaylı Bir Bakış başlıklı oturumda "Online Oyun Ödeme ve Türkiye Pazarının Tercihleri" ile ilgili GfK Türkiye araştırma sonuçları ilk defa kamuoyu ile basın önünde paylaşılacak. Ayrıca Türkiye'deki Online Oyunlar için Ödeme ve Gelir Modelleri paneli gerçekleştirilecek.

Bilişim Hizmet Ödülleri oylanıyor

Bu yıl "Teknoloji Politikaları" ana teması ile yapılacak olan Bilişim'09 kapsamında, WEB Sitesi Görsel Tasarım, Yenilikçi Uygulama, Mobil Uygulama, Eğitim Sitesi, Sektörel Yayıncılık, Yerel Yönetim Uygulama, Kamu Uygulama, Finansal Uygulama ve Jüri Özel Ödülleri kategorilerinde ödül verilecek.

Her kişinin bir defa oy kullanabileceği oylamada, ilk üçe giren adayların sıralaması ise TBD üyelerinin verdiği oylara göre yapılacak. Oylama 13 Kasım 2009 tarihine kadar devam edip, kazananlar 16 Kasım'da ilan edilecek. www.tbd.org.tr sitesinden oylamaya katılabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun