Genel 01 EKİM 2010 / 06:27

Bilişim için yeni fırsat kapısı enerji dağıtım ağları

Enerji dağıtım şirketlerinin verimlilik için yapacağı teknoloji yatırımları yeni fırsatlar yaratacak.

Enerji dağıtım şirketlerinin verimlilik için yapacağı teknoloji yatırımları yeni fırsatlar yaratacak.


Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesiyle başlayan gelişim süreci, yeni altyapılar ve dağıtım şirketlerinin teknoloji yatırımlarını gündeme getirecek. Kayıp ve kaçakların azaltılmasını sağlayan akıllı dağıtım ağları önümüzdeki süreçte başrolde yer alırken, yeni dağıtım şirketlerinin, kurumsal verimliliği yakalamak için yapacağı teknoloji yatırımlarının da bilişim sektörüne yeni fırsatlar sunması bekleniyor.

Enerji alanında son 15 yılda ciddi dönüşümler içine giren serbest elektrik üreticileriyle tanışan Türkiye'de son 5-6 yılın en önemli gelişmesi ise elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmeye başlanması oldu. 2011 yılında tam olarak serbestleşmenin hedeflendiği elektrik piyasasında ileriki süreçte elektrik fiyatları da bölgeler arası kaçak elektrik kullanım oranlarına göre farklılık gösterecek. Gelinen noktada milyar dolarlık tekliflerin döndüğü elektrik dağıtım şirketi ihaleleri birbiri ardına yapılırken, bu gelişme teknoloji ve otomasyonun yer aldığı yeni bir alanın da kapısını aralıyor: Akıllı dağıtım ağları.

Akıllı ağlar bilişim sektörü için fırsat yaratıyor

Artık son teknoloji kombine çevrim sistemleri olan bu akıllı ağlar, verimlilik gelişimini de sınırlara taşıyacak yeni alternatif olarak görülüyor. Altyapısı gelişmiş ülkelerde bile dağıtım ve iletimde yüzde 7-8'lere varan kayıplar için akıllı dağıtım ağları sunan çözümler önem kazanıyor. Teknik kayıplarda hala yüzde 10'ların üzerinde olan Türkiye'de yeni ihaleler sonrasında bu yapıların daha da önem kazanması bekleniyor. Özel şirketlere devredilen elektrik dağıtımı, Türkiye'de yeni bir akıllı şebeke konsepti yaratmaya hazırlanıyor. Sektörü bu konudaki yazılımlardan akıllı sayaçlara, trafo sistemlerine uzanan yeni bir iş alanı bekliyor.

Geçtiğimiz aylarda Boğaziçi Elektrik, Gediz Elektrik, Dicle Elektrik ve Trakya Elektrik Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi gerçekleşirken Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Elektrik Dağıtım da özelleştirme sürecine girmiş bulunuyor. Bunların yanı sıra doğalgaz dağıtımı konusunda da özelleştirme çalışmaları devam ediyor. Süreçler tamamlanıp, kurumlar özel sektör tarafından devralındıktan sonra bu kurumların daha verimli bir seviyede çalışmaları için adımların atılacağı öngörülüyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre öncelikli çalışmalar kayıp ve kaçak miktarlarının azaltılması ve önlenmesi yönünde olacak.

Enerji dağıtım şirketlerinin, kurumsal verimliliği yakalamak açısından ayrıca tahsilat, yönetim bilgi sistemleri, müşteri hizmetleri, ağ altyapısı, iş uygulamaları, mobil iletişim gibi alanlarda da teknoloji yatırımlarına daha fazla önem verecekleri öngörülüyor.Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, önümüzdeki 10 yılda Türkiye'deki enerji yatırımlarının 120 milyar doların üzerinde olacağını kaydetti. Bu kadar büyük bir pazarın artık bilişim teknolojilerinin desteği olmadan yönetilemeyeceği de yadsınamaz bir gerçek.

Bu haber BThaber gazetesinin 784. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun