Genel 04 EKİM 2010 / 06:41

Bilişim güneşi zirvede ışıldıyor

Bilişim Zirvesi'10, yeni dünyada oyunun kurallarını içeren mesajlarıyla katılımcılara "Merhaba" diyor.

Bilişim Zirvesi'10, yeni dünyada oyunun kurallarını içeren mesajlarıyla katılımcılara "Merhaba" diyor.


Bilişim Zirvesi'10, gelecek on yıl ve yeni dünyada oyunun kurallarını içeren mesajları ile bugün "Merhaba" dedi. Üç küresel düşünür ve uzmanlarla birlikte gelecek on yılın profilini ortaya koyan Zirve, iki boyunca, tema günleri konferansları, forumlar ve İş ve Teknoloji Oturumları ile zengin bir iletişim ve bilgi platformu sunacak.

Bu yıl uluslararası kurgusuyla bölgesel bir etkinliğe dönüşmesiyle öne çıkan Bilişim Zirvesi'10, "Oyun Yeniden Başlıyor" başlıklı Ana Tema Konferansı ile bugün başladı. İlk gününde dünyanın en etkili üç küresel düşünürü olan Kevin Kelly, Charles Leadbeater, Dennis Anderson ve Kaspersky CEO'su Eugene Kaspersky'i ağırlayan Zirve, Ana Tema Konferans'ında kuralların değiştiği 21. yy'ın ikinci 10 yılında dünyayı nasıl bir geleceğin beklediğini katılımcılarına küresel bakış açıları ile yansıtıyor.

Bugün gerçekleşen Ana Tema Konferans'ın da Wired Dergisi'nin kurucularından ve editörü olan Kevin Kelly, değişen senaryolardaki yeni roller ve genç nesil ve çocukların teknolojinin sunduğu kaçınılmaz geleceğe nasıl hazırlanabileceği konusunda ipuçları verirken, New York Times'ın verdiği "Yılın en iyi fikrini üreten ödülü"nün sahibi olan Charles Leadbeater da, bulut kültürü temasıyla internet ortamında oluşan tüketici ve üretici profilinin ortaklaşa neler başarabileceğinin ipuçlarını aktarıyor.

Amerikalı Profesör ve Birleşmiş Milletler'in de BT Danışmanı olan Dennis Anderson'ın Gelecek 10 yılda CIO'ları neler bekliyor" başlığıyla iş dünyası ve teknolojinin gelecekteki beraberliğinin nasıl şekilleneceğini anlattığı Ana Tema Konferans'ında güvenlik alanında çok önemli buluşları olan bir şirketin CEO'su olan Eugene Kaspersky de, sayısal güvenliğin geleceği konusunda ipuçları veriyor.

Sanal toplulukların düşünme ve karar verme biçimleri ve yeni iş modelleri konusunda İstanbul Dijital Kültür Sanat Vakfı Başkanı Zafer Kurdakul bilgi verirken küresel iklim değişikliği tarafında da Brightwell Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, elektrikli arabalar konusu ile kişisel ulaşımın gelecekte nasıl değişeceğini katılımcılarla paylaşıyor.

Sektörlerin teknoloji ile değişen yüzü Tema Konferansları'nda

Zirve, bu yıl da farklı tema günleri konferanslarına ev sahipliği yapıyor. Telekom, e-Sağlık/Tele Sağlık, Finansta Bilişim, Savunmada Bilişim Konferansları'nın yanısıra Devletler Arası e-Devlet Forumu, Yeni Medya Forumu, zirvenin tema başlıklarında 5 Ekim'de gerçekleşecek etkinliklerini oluşturuyor. Bu yıl acil durum haberleşmesi gündemiyle gerçekleşecek olan Telekom Konferansı, bir acil durum haberleşmesi sistemi nasıl olmalıdır konusunda bir panele ev sahipliği yapmasının yanı sıra kamu ve özel sektörden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşecek düzenleme, standardizasyon ve genişbant konulu panellerle sektördeki gelişmeleri gündeme taşıyor.

Birey merkezli sağlık gündemi ile gerçekleşecek olan "e-Sağlık/TeleSağlık Konferansı da, mobil sağlık ve dünyadaki güncel uygulamalar konusunda Vodafone ve Oracle'dan uluslararası yetkililerin konuşmaları ile zenginleşen etkinlik, hastane otomasyonu, birey merkezli sağlık uygulamaları ve bakım kalitesi konularında üç panele de ev sahipliği yapıyor. Kullanıcı gereksinimlerine uygun, yeni finansal hizmetler, kanallar, araçlar ve finans sektöründe risk yönetimi ve BT denetimi konularında gerçekleşecek olan iki panele de ev sahipliği yapacak olan "Finansta Bilişim Konferansı" da, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası,dört büyük bankanın tepe yöneticileri ve teknoloji direktörleri ile sektörde gelecek on yılın vizyonunu çiziyor. Savunmada Bilişim Konferansı ise savunma sanayi çözümlerinin sivil hayata uygulanması ve ağ destekli yetenek; kritik tesis ve altyapıların güvenliği konularında gerçekleşecek iki panele ev sahipliği yapıyor. Forumlar yeni bakış açıları getiriyor

Zirve bu yıl biri formatı farklılaşan iki foruma da ev sahipliği yapıyor. Teknolojinin etkisiyke farklılaşan yeni medyadaki fırsatlar, 5 Ekim'de Yeni Medya Forumu ile gündeme taşınırken, aynı gün gerçekleşecek Devletlerarası e-Devlet Forumu ise bölge ülkelerin e-devlet uygulamaları örneklerini dinlemek ve Türkiye'nin e- devlet alanında yaptığı başarılı uygulama örneklerini paylaşmak ve teknoloji transferi sağlamak üzere bir platform sunuyor. Zirve bu yıl da, iş dünyası için en son teknolojilerin konuşulacağı iki güne yayılan 9 başlıktan oluşan İş ve Teknoloji Oturumları'na Bilişim Zirvesi'10 boyunca paralel oturumlarla ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl zirvenin ikinci gününde gerçekleşecek özel bir "Kaspersky IT Security Day" etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. Kaspersky CEO'su Eugene Kaspersky'nin katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, kurumların bilgi güvenliği yönetim sistemlerine nasıl yatırım yapmaları ve nasıl politikalar üretmeleri gerkeitği konusunda ipuçları verecek.

Zirve bu yıl ilklerle zenginleşiyor

Bu yıl bölgeye açılan bir etkinlik olarak uluslar arası bir yapıya bürünen Bilişim Zirvesi'10, ilk kez gerçekleştirilen projeleri ile de öne çıkıyor. Tema konferansları konuları çerçevesinde bölge ülkelerden konuşmacı ve dinleyicileri ağırlayan Zirve'de özellikle İran, Irak, Suriye, Azerbeycan, Arnavutluk,Moldova gibi Balkan ülkeleri, Suudi Arabistan ve Dubai gibi körfez ülkelerini içine alan bölgeden siyasiler, kamu yöneticileri ve telekom sektörü yöneticileri ağırlanıyor. Bu yıl ilk kez "Finansta Bilişim Konferansı"na ev sahipliği yapan Zirve'de bir güvenlik etkinliği olan "IT Security Day" ve Devletlerarası bir E-Devlet Forumu da, ilk kez gerçekleşen etkinlikler arasında yer alıyor.

Bu yılın en önemli ilklerinden birini ise küresel düşünürleri, ulusal ve uluslar arası önemli isimleri bir araya getiren Ana Tema Konferansı oluşturuyor. Tema Konferansları, bu yıl da zirveyi zenginleştiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun